Flota samochodowa – o czym warto pamiętać?

Zakup floty samochodowej do dla wielu firm kolejny etap rozwoju lub nawet konieczność. Dla jednych może być sposobem na zarobek, dla innych z kolei stanowi symbol prestiżu. Wybór odpowiednich pojazdów może zaważyć na opłacalności przedsięwzięcia. Warto również rozważyć kilka pytań, na które odpowiedzi mogą nakierować na najbardziej efektywny dobór floty samochodowej.

Przemyślany zakup

Najrozsądniejsze wyjście to sprecyzowanie planu rozwojowego całej firmy i wybór floty pod te założenia. Dobrym wyborem będzie rozwiązanie od Verizon Connect. Aby flota była jak najbardziej skuteczna i efektywna, warto wziąć pod uwagę to, a jakim celu będzie ona służyła. Innym, kluczowym pytaniem jest, jak długo pojazdy będą w użytku i jak często. Po części wynika to z pierwszego pytania. Gdy flota jest podstawowym elementem, na którym opiera się działalność firmy, jej użytkowanie od razu wzrasta, razem z przebiegiem i zużyciem paliwa. Dodatkowo można określić zróżnicowanie pojazdów. Zdarza się, że potrzebne są zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Pozostaje jeszcze kwestia finansowania. Często jest to znaczny wydatek, dlatego wiele przedsiębiorców decyduje się na leasing. Podsumowując, na takie pytania trzeba szukać odpowiedzi:

  • W jakim celu używane będą pojazdy,
  • Jak długo będzie używana flota,
  • Czy zaistnieje potrzeba zróżnicowania rodzajów pojazdów,
  • Jaki wybrać sposób finansowania.

flota_samochodowa_o_czym_warto2

Wybór pojazdów

W przypadku, gdy flota ma pełnić funkcję marketingową i jednocześnie być premią lub dodatkiem dla pracowników, dobiera się markę samochodów pod status danej firmy oraz pozycję zajmowaną przez pracowników. Im wyższy prestiż danej firmy, tym lepszej jakości samochody. Trzeba jednak uważać przy wyborze oznaczeń pojazdów. Mogą to być logotypy, numery telefonów bądź nawet grafiki produktów. Warto jednak nie „przedobrzyć” i dobrać styl do pojazdu.

Wyposażenie i management

Zarządzanie flota może stanowić wyzwanie i znaczną odpowiedzialność. Dlatego pojawił się nowy typ stanowisk: fleet manager. Osoba ta monitoruje i kontroluje pracę każdego z kierowców, dba o to, by każdy pojazd był regularnie sprawdzany pod kątem technicznym oraz przydziela każdy pojazd do zadania. By ułatwić kontrolę nad całą flotą, warto wyposażyć każdy pojazd w monitoring GPS. Dzięki niemu fleet manager kontroluje aktualne położenie każdego pojazdu, odnotowuje zużycie paliwa, wyznacza trasy na podstawie analizy programu. Ponadto dzięki danym z aplikacji można skontrolować czas pracy kierowcy, jego przerwy i styl jazdy (czy nie przekracza prędkości bądź stwarza zagrożenie niebezpieczną jazdą). Zdecydowanie ułatwia to rozliczanie się z każdym pracownikiem.

flota_samochodowa_o_czym_warto

Podsumowanie

Każdy zakup powinien być przemyślany, nie inaczej wygląda zakup floty samochodowej. Dlatego warto rozpisać plan rozwojowy firmy na co najmniej kilka lat wprzód, dzięki czemu odpowiednio wybrana flota pod firmę, zwiększy jej efektywność.

Leave A Comment