Taksówkarz – idealna praca dla kochających jazdę?

26 listopada 2018
Bez kategorii, Nowości

Czy jako dziecko marzyłeś o zostaniu taksówkarzem? Może nie jest to tak popularny wybór, jak lekarz czy strażak, ale zawodowa jazda samochodem wydaje się idealną opcją dla miłośników motoryzacji. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy zamiłowanie do jazdy i samochodów wystarczy, by zostać licencjonowanym taksówkarzem i nie wypalić się zawodowo? Cóż, w rzeczywistości nie jest tak łatwo.

Zawód idealny?

Może się wydawać, że bycie taksówkarzem to zawód stworzony dla osób, które po prostu kochają jazdę samochodem. Ulubiona muzyka i długie trasy pokonywane nocą po pustych ulicach – czy wyobrażasz sobie coś wspanialszego? Zarabiać na tym, co się lubi najbardziej? Przecież to spełnienie marzeń!

Niestety, praca taksówkarza to nie tylko spektakularne przejażdżki rodem z filmu. To często pośpiech, zdenerwowani klienci i niezbyt przyjemne komentarze o cenie przejazdu. Czasem konieczność przewiezienia rodzącej kobiety czy schorowanej starszej pani. To także praca wieczorami, nocą, w święta i sylwestra – bo to wtedy klientów jest najwięcej. A im więcej klientów, tym większy zarobek. A koszty bycia taksówkarzem wcale nie są małe.

Ile kosztuje zostanie taksówkarzem?

Jeśli poważnie rozważasz zostanie kierowcą taksówki (nawet z doskoku, w formie dodatkowego źródła zarobku), musisz przygotować się finansowo na podstawowe koszty związane z tym zawodem. W zestawieniu uwzględniliśmy kurs na prawo jazdy, gdyż jest on niezbędny do uzyskania licencji taksówkarza:

  • kurs na prawo jazdy kat. B + egzamin – ok. 2000 zł,

  • kurs kierowcy taksówki + egzamin – ok. 450 zł,

  • licencja – ok. 200-300 zł,

  • taksometr – ok. 500 zł,

  • kasa fiskalna – ok. 1500-2000 zł,

  • badania medycyny pracy i psychotechniczne – ok. 400 zł,

  • zaświadczenie o niekaralności – 30 zł.

Podsumowując powyższe kwoty, podstawowe koszty zostania taksówkarzem wynoszą średnio od 5000 zł do 5700 zł. Do tego należy dodać zakup samochodu, a także regularne wydatki jak koszty napraw i paliwa, podatki, składki na ZUS, przeglądy techniczne, regularne badania medycyny pracy i ubezpieczenie pojazdu.

Ze względu na charakterystykę pracy (duża ilość kilometrów, większe ryzyko wypadków, przewóz pasażerów), taksówkarze muszą płacić prawie 2 razy wyższe składki OC niż właściciel “normalnego” pojazdu. Polisa kierowcy to przede wszystkim zabezpieczenie dla pasażerów w razie wypadku: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/

Aby osiągnąć świetne wyniki jako taksówkarz, potrzebna jest nie tylko miłość do jazdy, ale także dużo samozaparcia i ogrom cierpliwości. Bo tylko od Ciebie zależy, ile zarobisz.

1 Comments

Leave A Comment