Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Sprawdź, czy możesz wybrać zakres OC

26 listopada 2018
Bez kategorii, Nowości

Jesteś początkującym kierowcą i kupujesz swoje pierwsze auto? A może zmieniasz towarzystwo ubezpieczeniowe i zastanawiasz się, czy możesz wybrać zakres OC, by płacić mniej? Poznaj najważniejsze informacje na temat polisy komunikacyjnej OC i wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC… czyli tak właściwie co?

Jako posiadacz pojazdu mechanicznego – nie tylko samochodu, bo także motocyklu – możesz wykupić kilka rodzajów ubezpieczeń: OC, AC, NNW, assistance… Musisz jednak wiedzieć, że tylko jedno z nich jest obowiązkowe, a za brak ważnego grożą wysokie grzywny. Jest to właśnie polisa OC, chroniąca Cię w przypadku wyrządzenia szkody na drodze i stanowiąca odszkodowanie dla osoby poszkodowanej, czyli drugiej kierowcy.

OC sprawia, że kiedy spowodujesz wypadek, kolizję lub przyczynisz się do powstania innej szkody, osobom trzecim zostaną wypłacone środki – nie będziesz musiał płacić za naprawę ich samochodu, leczenie czy rehabilitację z własnej kieszeni. Innymi słowy: będziesz zwolniony z odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody.

sprawdzczymozeszwybraczakresoc3

Jakie koszty pokrywa odszkodowanie OC?

Na pewno przydatna będzie dla Ciebie informacja, że polisa OC obejmuje szkody wyrządzone na drodze podczas jazdy, ale również w trakcie wsiadania i wysiadania z samochodu, załadunku i rozładunku, ruszania i zatrzymywania, garażowania, postoju. Oczywiście najbardziej popularnymi i nośnymi szkodami są kolizja (inaczej stłuczka) oraz wypadek drogowy (poważny w skutkach).

Jeśli dojdzie do szkody z Twojej winy, Twój ubezpieczyciel pokryje poszkodowanym koszty związane m.in. z wyceną i naprawą pojazdu, holowaniem zniszczonego auta i postojem na parkingu strzeżonym, dodatkowym badaniem technicznym po szkodzie, a także leczeniem i rehabilitacją.

Czy odszkodowanie z OC może nie zostać wypłacone?

Nie ma sytuacji, w której poszkodowany nie dotrzyma odszkodowania. Są jednak sytuacje, w których – mimo iż posiadasz ważną polisę OC – zostaniesz poproszony o… zwrot kosztów. Stanie się tak w ściśle określonych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) przypadkach. Najpopularniejsze to sytuacja, gdy prowadzisz pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, albo też poruszasz się pojazdem, do którego nie masz uprawnień.

sprawdzczymozeszwybraczakresoc2

Czy zakres ubezpieczenia OC można wybrać?

Pewnie zauważyłeś, że na rynku ceny OC bardzo się od siebie różnią. W jednym towarzystwie możesz otrzymać ofertę diametralnie inną od tej, jaką zaproponuje Ci drugie. Czy to znaczy, że to tańsze towarzystwo oferuje niepełne OC?

Nic podobnego! Zakres polisy OC zawsze jest taki sam – niezależnie od ceny. Oznacza to po pierwsze, że kupując tanie OC, jesteś w pełni chroniony w każdej sytuacji, a po drugie, że nie możesz wybrać zakresu polisy sam. Zakres został ustalony odgórnie i znajduje się w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Chcesz wybrać OC wygodnie i zapłacić najmniej? Sprawdź, jak zamówić obowiązkowe ubezpieczenie przez internet: https://kioskpolis.pl/jak-kupic-oc-przez-internet/

Leave A Comment