Wycieraczki samochodowe – wymiana i konserwacja

5 października 2018
Bez kategorii, Nowości

Wycieraczki samochodowe mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo. Kiedy należy je wymienić? Jak dobrać odpowiednie wycieraczki do samochodu? Jak właściwie dbać o ich stan techniczny? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym poradniku.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Sprawne wycieraczki umożliwiają podróżowanie samochodem niemal w każdych warunkach pogodowych, nawet podczas najbardziej intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Umożliwiają również wygodne usuwanie z szyby drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pył. Od czystości przedniej szyby uzależniona jest widoczność, która ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poruszanie się samochodem, którego szyby nie pozwalają kierowcy widzieć drogi, może skończyć się tragicznie – z tego powodu utrzymanie wycieraczek w dobrym stanie technicznym jest naprawdę istotne. To, jak często powinno się je wymieniać, uzależnione jest od intensywności ich użytkowania oraz warunków w jakich są eksploatowane. Warto na bieżąco obserwować pracę wycieraczek samochodowych i zwracać uwagę na nieprawidłowości w ich działaniu. Najbardziej niepokojącym sygnałem są pozostające na szybie smugi wody. Świadczą one o tym, że wycieraczki nie są w stanie prawidłowo zbierać zanieczyszczeń, a guma, z której najczęściej wykonane są pióra, jest już mocno wyeksploatowana. Na początku smugi mogą być niewielkie, jednak z czasem będą pokrywały coraz większą powierzchnię szyby, skutecznie ograniczając pole widzenia. Kolejnym sygnałem informującym o konieczności wymiany wycieraczek są niepokojące odgłosy, takie jak piszczenie czy skrzypienie, towarzyszące ich pracy. One również mogą świadczyć o zużyciu piór. Ponadto, regularnie należy kontrolować stan techniczny wykonanych najczęściej ze stali ramion wycieraczek, które po kilku latach eksploatacji mogą mieć już zewnętrzne ślady działania korozji. Tak sytuacja jest niewątpliwie sygnałem, że wycieraczki nadają się do wymiany.

Jak dobrać wycieraczki do samochodu osobowego?

Kupując nowe wycieraczki, przede wszystkim powinieneś upewnić się, czy dany model będzie pasował do Twojego samochodu. Producenci stosują różne systemy mocowań, dlatego warto zapoznać się z listą modeli samochodów, do których pasuje dany typ wycieraczek. Często popełnianym błędem jest kupowanie zbyt krótkich piór, które nie są w stanie objąć zasięgiem swojej pracy całej powierzchni szyby, a co za tym idzie – nie spełniają swojej funkcji. Aby uniknąć takiej pomyłki, przed zakupem nowych wycieraczek do samochodu osobowego warto zmierzyć długość oryginalnych wycieraczek. Na rynku dostępne są dwie rodzaje wycieraczek samochodowych: szkieletowe i bezprzegubowe typu Aerotwin. Wycieraczki szkieletowe wykorzystują metalową konstrukcję, która dociska gumowe pióro do szyby. Wybierając wycieraczki tego typu, należy upewnić się, czy metalowy szkielet został odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie materiały wykorzystane zostały podczas produkcji piór wycieraczki. Pióra wykonane z naturalnej gumy powleczonej grafitem wykazują się największą żywotnością oraz ściśle przylegają do szyby, a co za tym idzie – skutecznie zbierają wodę i zabrudzenia. Uważane są także za trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Szeroki wybór wycieraczek z piórami powleczonymi grafitem znajdziesz w sklepie internetowym Wurth: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Wycieraczka-szyby-do-sam.os./3111650210.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/. –

Jak dbać o wycieraczki?

Właściwa eksploatacja wycieraczek wydłuża ich żywotność. Jak korzystać z wycieraczek, by ograniczyć częstotliwość wymian? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że w okresie zimowym nie powinno się uruchamiać wycieraczek, gdy są przymarznięte do szyby. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia pióra wycieraczki, a nawet napędu wycieraczki. Przed uruchomieniem należy ręcznie oderwać je od szyby. Podczas tej czynności zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić metalowego szkieletu. Pamiętaj również, że używanie wycieraczek do usuwania lodu czy szronu może przyśpieszyć ich zużycie. Do tego celu lepiej użyć skrobaczki i odmrażacza. Negatywny wpływ na kondycję gumowych piór ma również częsty kontakt z woskiem, który stosowany jest w myjniach samochodowych. Aby przedłużyć żywotność wycieraczek, warto samodzielnie czyścić pióra. Do tych elementów przykleja się kurz, fragmenty liści i ostre drobinki piasku. Te zanieczyszczenia nie tylko obniżają ich skuteczność, ale mogą również porysować szybę. Usunąć je możesz za pomocą bawełnianej szmatki namoczonej w wodzie z domieszką płynu do mycia naczyń. Jeżeli planujesz długotrwałą przerwę w użytkowania pojazdu, pamiętaj o tym, żeby unieść wycieraczki, tak aby nie przylegały do szyby – w ten prosty sposób zapobiegniesz odkształceniom.

Ponieważ w trakcie eksploatacji pojazdu na skutek działania tarcia oraz zmiennych warunków atmosferycznych pogarsza się jakość powierzchni szyby, gdzie w powstałe nierówności wnika bród, kurz oraz inne zanieczyszczenia zaleca się aby przed każdą wymianą wycieraczek dokładnie umyć szybę dodając do wody trochę soku z cytryny. Po takiej czynności zdecydowanie poprawia się jakości współpracy wycieraczki z szybą jak również widoczność.

Artykuł sponsorowany

Leave A Comment