Wakacje z kamperem – ile mogą kosztować?

Wycieczka kamperem to jeden z najmniej kosztownych sposobów spędzania wolnego czasu poza domem. Kamper umożliwia dotarcie w prawie każde miejsce w Polsce i Europie, a także przenocowanie na skraju lasu lub na brzegu jeziora. Ile mogą kosztować wakacje z kamperem?

Rodzinny pobyt na polu kempingowym

Pobyt na polu kempingowym w Polsce jest niedrogi – ustawienie kampera kosztuje od 25 do 50 złotych w zależności od wybranej lokalizacji i okresu w roku. Z reguły cena jest niezmienna, bez względu na to, ile osób zamieszkuje w kamperze. Dodatkowo płatne jest korzystanie z części infrastruktury kempingowej, na przykład pryszniców. Dostęp do toalet i umywalek jest bezpłatny, podobnie jak do kuchni i świetlicy. Za 14-dniowy pobyt płaci się około 350-600 złotych, a średnia cena za skorzystanie z prysznica wynosi 2 złote (4-osobowa rodzina zapłaci zatem za kąpiel nieco ponad 100 zł). Koszt prysznica można zniwelować, jeżeli ma się kabinę prysznicową w kamperze oraz posiada się odpowiedni zapas wody.

Koszt rodzinnego pobytu na polu kempingowym podnoszą koszty przygotowania posiłków. Samodzielne gotowanie przez 2 tygodnie to wydatek 500-1000 złotych, w zależności od preferencji rodziny co do rodzaju posiłków i apetytu urlopowiczów. Dodatkowo do kosztów wyjazdu powinno się doliczyć wydatki związane ze zwiedzaniem, zakupem pamiątek i korzystaniem z atrakcji takich jak rowerki wodne czy pływanie na „bananie”. Koszty paliwa są zależne od odległości, jaką przejeżdża się, by dotrzeć na kemping. Wielu rodzinom udaje się jednak spędzić udany urlop 14-dniowy za mniej niż 2500 złotych. Dodatkowo warto wykupić campervan insurance, by bezpiecznie podróżować po całym kraju.

Pobyt poza kempingiem

Jeżeli chce się odwiedzić mało znane miejsca i odpocząć z dala od ludzi, można wybrać się kamperem na leśną polanę lub w inne ustronne miejsce. Uniknie się dzięki temu opłat za ustawienie kampera na polu kempingowym, jednak powinno się pamiętać o znalezieniu miejsca, w którym wolno parkować. Wjechanie samochodem kempingowym w niedozwolone miejsce może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu.

W przypadku nocowania poza polem kempingowym zaoszczędzi się około kilkuset złotych, jednak straci się dostęp do infrastruktury. Taka opcja jest jednak atrakcyjna dla osób, które chcą wybrać się na objazdowe wakacje i odwiedzić kilka lokalizacji, wypoczywając z dala od innych urlopowiczów. Dzięki nocowaniu na łonie natury zaoszczędzi się gotówkę, którą przeznaczy się na zakup większej ilości paliwa, potrzebnego do przemieszczania się pomiędzy różnymi miejscami.

Leave A Comment