Uszkodzone auto: sprzedaż czy naprawa? Sprawdź co się bardziej opłaca!

27 września 2018

Gdy nasz samochód ulega poważnemu uszkodzeniu, stajemy przed dylematem – czy lepiej sprzedać go w tym stanie, czy też spróbować naprawić ukochane auto. W podjęciu decyzji najczęściej sugerujemy się tym, co bardziej opłaca nam się finansowo.

Gdy nasz samochód ulega poważnemu uszkodzeniu, stajemy przed dylematem – czy lepiej sprzedać go w tym stanie, czy też spróbować naprawić ukochane auto. W podjęciu decyzji najczęściej sugerujemy się tym, co bardziej opłaca nam się finansowo. Czasem jednak trudno podjąć decyzję. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie co jest bardziej opłacalne – sprzedaż czy naprawa uszkodzonego auta.

Kiedy nie warto naprawiać i lepiej sprzedać samochód?

Czasem naprawa samochodu nie ma sensu. W przypadku, w którym jest wyjątkowo kosztowna lub czasochłonna, lepiej odpuścić i zdecydować się na sprzedaż samochodu jako uszkodzony. Wiąże się to oczywiście ze stratą finansową, niemniej jednak zdarza się tak, że jest ona mniej dotkliwa, niż w przypadku kosztów napraw samochodu. Przyjrzyjmy się więc, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na sprzedaż auta. Pierwszą z nich jest sytuacja, w której usterka lub uszkodzenie notorycznie się powtarza. Przykładowo, jeśli twój samochód ma problem z rdzewiejącymi blachami, nie ma sensu po raz kolejny decydować się na kompleksowe prace blacharskie. Może bowiem okazać się, że problem pojawi się po raz kolejny.

Kolejnym przypadkiem, w którym warto poważnie zastanowić się nad sprzedażą auta uszkodzonego, są wypadki. Auta uszkodzone w wyniku kolizji drogowych często posiadają wiele defektów, dotykających różnych elementów. Naprawa takich samochodów jest bardzo czasochłonna i co gorsza – nie zawsze skuteczna. Czasem bowiem zdarza się tak, że auto zostało uszkodzone na tyle mocno, że nie jest w stanie zapewnić nam komfortu i bezpieczeństwa. Warto również wspomnieć o tym, iż wiele osób uważa, że auto uszkodzone warto sprzedać jeśli jest stare.

Tymczasem to nie do końca prawda. Na sprzedaż lepiej zdecydować się bowiem w przypadku uszkodzenia nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie auta. Dlaczego? To proste. Części zamienne do tego typu samochodów bywają drogie, poza tym prywatni mechanicy nie są w stanie poradzić sobie z naprawą takiego samochodu, co wiąże się z koniecznością skorzystania z autoryzowanego serwisu, a więc dużego kosztu naprawy samochodu. Przy czym na pewno znajdą się osoby, które będą potrafiły doprowadzić taki czteroślad do stanu używalnością – z korzyścią jej i naszą.

uszkodzony-samochod

Naprawa – to może się opłacać

Czasami naprawa uszkodzonego samochodu jest jednak dobrym, opłacalnym pomysłem, dzięki któremu nadal będziemy mogli cieszyć się ulubionym pojazdem. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na naprawianie auta? Przede wszystkim należy to rozważyć w przypadku starych aut, co do których odczuwamy sentyment. Sprzedaż kilkunastoletniego auta jako uszkodzone wiąże się z otrzymaniem kwoty zbliżonej do tej, jaką otrzymalibyśmy za jego złomowanie. Czasem lepiej dokonać więc napraw i cieszyć się pojazdem jeszcze przez jakiś czas. Tym bardziej, że części zamienne do starszych modeli aut są obecnie dostępne w dobrych, niskich cenach. Naprawa samochodu opłaci się również w przypadku usterek, które całkowicie unieruchamiają auto. Niesprawny silnik to gwarancja, że cena, jaką otrzymamy za samochód, będzie bardzo niska. O wiele lepiej skorzystać z części używanych lub zamienników i przywrócić samochód do jazdy. Wydatki na tego typu naprawy nie będą wysokie, w zamian zaś możemy liczyć na wyższą cenę przy ewentualnej sprzedaży.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na naprawę?

Jeśli decydujesz się na naprawę uszkodzonego samochodu, musisz postępować rozważnie. W przeciwnym razie narazisz się na spore koszty, które sprawią, że szybko pożałujesz swojej decyzji. Dlatego też rozejrzyj się po ofertach okolicznych mechaników. Wybór autoryzowanego serwisu zwłaszcza w przypadku nieco starszych aut mija się z celem i sprawia, że wydatki, jakie poniesiesz, doprowadzą do tego, że zaczniesz żałować decyzji o naprawie auta.

O wiele lepiej poszukać niewielkiego warsztatu, który cieszy się dobrą opinią. W tym celu wystarczy popytać znajomych lub sprawdzić opinie w sieci. Upewnij się, że mechanik, którego wybierasz, zna markę twojego samochodu i umie zająć się profesjonalna jego naprawą. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas i nerwy.

Gdzie możesz kupić części samochodowe?

Aby naprawa uszkodzonego samochodu była opłacalna, warto znaleźć nie tylko taniego, znającego specyfikę marki mechanika, ale również miejsce, w którym bez trudu kupimy tanie części samochodowe. Możesz oczywiście odwiedzić najbliższy twojemu miejscu zamieszkania sklep z częściami samochodowymi, ale nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Bardzo często bowiem zdarza się tak, że małe sklepiki nie tylko nie posiadają części i akcesoriów samochodowych na miejscu, przez co musisz czekać na ich dostawę, ale także oferują znacznie wyższe niż w innych miejscach ceny. Warto więc iść z duchem czasu i wykorzystać możliwości jakie daje nam Internet. Bardzo często okazuje się bowiem, że najtańsze części zamienne możemy znaleźć właśnie w sklepach online.

Co więcej, sklepy internetowe z częściami samochodowymi mają bardzo szeroką ofertę, w której znajdziesz nie tylko części do Skody, Audi czy BMW ale również do Poloneza. Szybko, sprawnie i tanio – dzięki czemu naprawa samochodu staje się dobrym pomysłem. Podsumowując, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co jest bardziej opłacalne dla właściciela auta. Wszystko zależy od marki samochodu, jego rocznika czy stopnia uszkodzenia. Każdy przypadek warto więc rozpatrzyć indywidualnie, biorąc pod uwagę kryteria, które zostały wyżej przedstawione. Dzięki temu dokonanie idealnego, opłacalnego wyboru stanie się znacznie łatwiejsze.

2 Comments

Leave A Comment