Jakie narzędzia wybrać do warsztatu samochodowego?

6 sierpnia 2018
Bez kategorii, Nowości
fotolia.com, 213597952 | Autor: Photographee.eu

Zakup narzędzi do warsztatów samochodowych powinien być odpowiednio przemyślany oraz uzależniony od typu prac, jakie mamy zamiar wykonywać. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy praca w warsztacie będzie miała charakter całkowicie amatorski, półprofesjonalny, czy też w pełni profesjonalny. W artykule dowiesz się, jakie narzędzia będą niezbędne dla Twojego warsztatu, w co należy się zaopatrzyć oraz na co zwracać uwagę podczas ich zakupu.

Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym?

Warsztat domowego, jak i profesjonalnego majsterkowicza to miejsce, w którym odbywają się liczne naprawy urządzeń oraz oryginalne projekty konstrukcyjne. Takim miejscem może być zarówno garaż, jak i nieco większy lokal warsztatowy. Niezależnie od tego, w jakim miejscu będziesz działać, powinieneś zaopatrzyć się w różnego rodzaju artykuły, takie jak stoły, szafki, narzędzia do serwisowania silnika oraz wiele innych.

Podstawą w każdym warsztacie samochodowym są płaskie klucze. Decydując się na ich zakup należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich liczbę, jakość wykonania oraz producenta. Do najpopularniejszych, płaskich kluczy zaliczyć można te dostępne w rozmiarach: 6×7, 8×9, 10×11, 12×13, 14×15, 16×17, 18×19, 20×22, 21×23, 24×27, 25×28, jak również 30x32mm. W sytuacji, w której poszukujemy klucza o niestandardowym rozmiarze, możemy nabyć go oddzielnie.

Klucze nasadowe są następnym, niezwykle istotnym elementem, który powinien znaleźć się w każdym warsztacie. Poszukując najlepszych kluczy nasadowych należy pamiętać o dobrej grzechotce, która w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z nasadek, jak również o niezbędnych adapterach. Dobrym pomysłem może okazać się wybór grzechotki o małym skoku roboczym. Wiele kluczy nasadowych produkowana jest ze stali CrV.

Możemy zdecydować się na podstawowe klucze nasadowe, jak również nabyć narzędzia wyróżniające się zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, takich jak system AS-Drive.

Bez śrubokrętów ani rusz!

Podstawą jest także szeroki wybór śrubokrętów, który powinien być uzależniony od charakteru wykonywanej pracy. Istnieje możliwość zakupu śrubokrętów oraz wkrętaków do prac budowlanych, elektrycznych, ślusarskich, czy też tych, które dedykowane są właśnie mechanikom. Śrubokręty wyposażone w magnetyzer oraz wygodną rękojeść powleczoną specjalnym, antypoślizgowym materiałem, w znaczny sposób poprawią jakość i wygodę wykonywanej pracy. Wiele osób decyduje się także na zakup zestawu śrubokrętów wraz z półką do powieszenia w garażu.

Warto także wspomnieć o narzędziach do warsztatów samochodowych do prac, które związane są z serwisem zawieszenia oraz układu hamulcowego. Mowa tu przede wszystkim o podnośniku hydraulicznym typu żaba, czy też dźwigniku tłokowym, dającym możliwość bezpiecznego oraz sprawnego unoszenia pojazdu. Do większości samochodów osobowych wystarczająca okaże się żaba do 2 ton. Jeżeli jednak planujesz serwisować auta sportowe, powinieneś zaopatrzyć się w specjalne podnośniki niskoprofilowe. Dobrym pomysłem okaże się również posiadanie kobyłki. Można na niej postawić samochód na czas napraw związanych np. z naprawą amortyzatorów, wymianą klocków hamulcowych, wymianą oleju i nie tylko.

Co wchodzi w skład sprzętu diagnostycznego?

W każdym warsztacie powinien znaleźć się także sprzęt diagnostyczny. Diagnostyka polega na określeniu stanu technicznego samochodu. Do wyposażenia warsztatu, który ma posiadać profesjonalną diagnostykę konieczne będą przede wszystkim:

-testery akumulatorów
-urządzenia do kontroli oraz ustawiania świateł
-urządzenia do badania sprawności i szybkości działania układu hamulcowego
-urządzenia do analizy spalin
-testery świec żarowych do silników Diesla
-suwmiarki, średnicówki, szczelinomierze, mikrometry i nie tylko

3 Comments

Leave A Comment