Dlaczego warto zainwestować w monitoring pojazdów GPS w branży transportowej i spedycyjnej?

Coraz więcej firm działających w branży transportowej i spedycyjnej decyduje się na inwestycję w monitoring pojazdów GPS. Jakie konkretnie korzyści możemy dzięki niemu uzyskać?

Wiedza na temat położenia pojazdów w flocie jest w stanie znacząco ułatwić zrządzanie przedsiębiorstwem transportowym czy spedycyjnym. Właśnie z tego powodu coraz więcej firm wykorzystuje takie rozwiązania, aby oferować swoim klientom jeszcze lepszej jakości usługi, a przy tym przegonić konkurencję w swojej branży.

Co warto wiedzieć o systemie nawigacji satelitarnej GPS?

GPS to system używany obecnie już od lat w wielu urządzeniach. Odbiorniki GPS posiadają między innymi nowoczesne smartfony, tablety, nawigacje samochodowe czy turystyczne.

Global Positioning System, czyli właśnie GPS to system nawigacji satelitarnej, który został opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, ale obecnie jest on używany na całym świecie.

Na system GPS składają się:

  • satelity orbitujące wokół ziemi
  • stacje kontrolne i monitorujące naziemne
  • odbiorniki sygnału

Zatem głównym celem systemu GPS jest dostarczenie jego użytkownikowi informacji o jego precyzyjnym położeniu z wykorzystaniem sygnału radiowego docierającego z satelitów do odbiornika.

Monitoring GPS floty – na czym to polega?

System stosowany jest również w monitorowaniu flot samochodów w branży transportowej oraz spedycyjnej. Wówczas jego głównym zadaniem jest dokładne określanie położenia poszczególnych samochodów wchodzących w skład floty firmy. Na tej podstawie korzysta się potem z zaawansowanego oprogramowania pozwalającego na analizowanie położenia, a także tras oraz innych parametrów związanych z jazdą.

Zamontowanie systemu monitoringowego GPS niesie bardzo dużo zalet dla firm działających w transporcie i spedycji. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Oszczędności na działalności

Chociaż system monitoring wymaga pokrycia odpowiednich kosztów, to jednak jest w stanie szybko przynieść atrakcyjne oszczędności. Szacuje się, że dzięki niemu można zaoszczędzić nawet do 20% kosztów związanych z działalnością.

Oszczędności generowane są na różnych płaszczyznach. Dotyczą one między innymi eliminacji nadużyć związanych z wykorzystaniem samochodów przez kierowców, mniejszego zużycia paliwa, ale również efektywniejszego wykorzystania pojazdów przez kompleksowe planowanie tras i szybkie reagowanie na zmiany.

Zwiększenie bezpieczeństwa floty

Także monitoring GPS pozwala na znaczące podwyższenie bezpieczeństwa floty, kierowców oraz ładunków. W przypadku kradzieży może dojść do szybkiej lokalizacji pojazdu.

Łatwiejsze rozliczanie czasu pracy kierowców

Nowoczesne systemy monitoringowe współpracujące z zaawansowanym oprogramowaniem pozwalają również na korzystanie z dodatkowych funkcji. Oferuje je między innymi system firmy INFIS: Infis.pl/Monitoring-Pojazdow-GPS/.

Dzięki niemu można jeszcze łatwiej rozliczać czas pracy kierowców, także na bazie danych odczytanych z tachografu oraz z karty kierowcy. Pomiary odbywają się również w trasie, dlatego kierowca nie ma potrzeby dojeżdżania do bazy wtedy, gdy trzeba dokonać pomiaru.

Tworzenie specjalistycznych analiz

Również oprogramowanie komputerowe współpracujące z systemami monitoringowymi GPS pozwala na prowadzenie szeregu różnych analiz – dzięki nim możliwe jest wtedy efektywniejsze planowanie tras oraz dobór odpowiednich ładunków, a także zmniejszenie ryzyka związanego z działalnością w branży transportowej i spedycyjnej.

Podsumowując, wdrożenie specjalistycznego systemu GPS i współpracujących z nimi programów to szereg korzyści dla przedsiębiorstwa – taka inwestycja jest w stanie zawsze się zwrócić!

Leave A Comment