Autocasco w 2018 roku – czy warto?

6 kwietnia 2018
Bez kategorii, Nowości

Wysokie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych skłaniają kierowców do rozważań na temat słuszności wykupywania ochrony w zakresie szerszym niż obowiązkowa polisa. Jeżeli zastanawiasz się nad sensem AC, dowiedz się czy faktycznie warto je mieć.

Jak pokazuje ubezpieczenie AC w porównywarce Rankomat.pl, aktualne ceny nie są znacząco wyższe w porównaniu do kosztów sprzed podwyżek. Powód jest prosty – ubezpieczyciele zaniżali przede wszystkim składki OC, dlatego to właśnie te polisy zostały objęte największymi zmianami cenowymi. Jeżeli więc planujesz wykupienie AC, nie musisz obawiać się kilkukrotnie wyższych kosztów – za ubezpieczenie zapłacisz podobnie.

Autocasco – ubezpieczenie potrzebne

Odpowiedź na pytanie o zasadność posiadania ubezpieczenia AC może być tylko jedna: polisę warto wykupić. Trzeba bowiem pamiętać, że stanowi ona rozszerzenie podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, a samo OC tak naprawdę chroni pojazd osoby poszkodowanej. Jeżeli w razie kolizji spowodowanej Twoją winą uszkodzisz swój samochód, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ramach OC. Byłoby to możliwe w przypadku polisy AC.

Ubezpieczenie autocasco warto wykupić, ponieważ stanowi finansowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, np.:

  • uszkodzenia auta w wyniki zderzenia z innym samochodem, osobą, obiektem czy zwierzęciem – tak gdy dojdzie do kolizji z winy kierującego ubezpieczonym autem
  • uszkodzenia spowodowane czynnikami atmosferycznymi, np. gradem, powodzią, burzą
  • kradzieży całego pojazdu
  • kradzieży elementów wyposażenia samochodu
  • aktów wandalizmu.

Jeżeli dojdzie do jednej z wyżej wymienionych sytuacji, wystarczy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, by móc ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Kupujesz AC? Wybierz dobrze dopasowaną polisę

W przypadku autoscaco, polisa polisie nie jest równa. Jeżeli decydujesz się rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej, opłacalność takiego rozwiązania zależeć będzie m.in. od wybranego pakietu.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź czy możliwe jest wykupienie AC dla bardzo starego samochodu. O ile nie jest zabytkowy, ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia. Ponadto musisz wziąć pod uwagę, swoje potrzeby i oczekiwania – być może chcesz ograniczyć się wyłącznie do ochrony w razie kradzieży oraz uszkodzeń spowodowanych czynnikami atmosferycznymi.

1 Comments

Leave A Comment