Wynajem auta – co warto o nim wiedzieć?

Samochód dla wielu z nas jest wręcz niezbędny do codziennego funkcjonowania. Co jednak w sytuacji, kiedy wyjeżdżamy na urlop lub w podróż służbową do innego miasta? Czy jesteśmy skazani na poruszanie się drogimi taksówkami oraz zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej? Niekoniecznie! W takiej sytuacji warto bowiem rozważyć wynajem auta by cieszyć się mobilnością, wygodą oraz punktualnością, jaką oferuje auto do własnej dyspozycji. Ile kosztuje wynajem auta i jakich formalności należy dopełnić, aby bezpiecznie wypożyczyć samochód?

Wynajem auta – koszty

Wiele osób sądzi, że wynajem auta musi być kosztownym przedsięwzięciem. W opinii większości z nas panuje bowiem przekonanie, że jest to opcja zarezerwowana raczej dla klientów biznesowych, którzy dysponują odpowiednio wysokim budżetem.

Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż ogromna konkurencja wśród wypożyczalni samochodów spowodowała, że ceny wynajęcia pojazdów w ostatnich latach znacznie się obniżyły. W efekcie, śmiało możemy powiedzieć, że w dzisiejszych czasach każdy z nas może sobie pozwolić na wynajem auta.

Wynajem auta – od czego zależy cena?

Cena, jaką przyjdzie się nam zapłacić uzależniona jest jednak od kilku czynników. Jakich? Po pierwsze, zależy ona od klasy samochodu, który wybierzemy. Najwięcej zapłacimy bowiem za wynajem auta wysokiej klasy, np. najnowszego modelu Audi czy Mercedesa. Dużym wydatkiem będzie także poruszanie się po mieście wynajętą limuzyną.

Z kolei mniejsze auta niższej klasy, np. popularne samochody miejskie, to już niewielki wydatek zaczynający się od 70 zł za dzień korzystania z samochodu. Na cenę wynajmu auta wpływa także długość czasu trwania umowy. Więcej zapłacimy bowiem za dzień korzystania samochodu przy umowie krótkoterminowej, ale już sporo mniej za długoterminowy wynajem auta.

Kolejnym czynnikiem jest także wiek kierowcy. Warto bowiem wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie zastrzegają sobie udostępnianie samochodów tylko osobom, które mają ukończone 21 lat, ewentualnie posiadają ważne prawo jazdy od dwóch lat. Koszt wynajmu auta może być więc uzależniony od naszego stażu za kierownicą.

Wreszcie, koszt wynajęcia samochodu zależy także od miejsca, w którym go odbierzemy. Najtańszą opcją jest oczywiście samodzielne odebranie samochodu z siedziby wypożyczalni. Nieco więcej przyjdzie się nam z kolei zapłacić, jeśli auto zostanie dostarczone bezpośrednio na lotnisko lub na dworzec kolejowy.

Formalności przy wynajmie auta

Decydując się na wynajem auta musimy dysponować ważnym dowodem osobistym oraz prawem jazdy. Koniecznie sprawdźmy, czy data ważności prawa jazdy nie kończy się w trakcie trwania umowy wynajmu samochodu. W takiej sytuacji wypożyczalnia może nam bowiem odmówić wydania samochodu, ewentualnie uzależnić go od okazania ważnego dokumentu. Niektóre wypożyczalnie uzależniają wynajem auta także od posiadania przez nas karty kredytowej.

Dokładnie przeczytajmy umowę wynajmu samochodu i wyjaśnijmy z wypożyczalnią wszelkie kwestie sporne. Zwróćmy uwagę na wysokość kaucji oraz na limit dzienny kilometrów, o ile takie ograniczenie obowiązuje. Warto także upewnić się, czy wynajmowany samochód posiada ważne ubezpieczenie OC. Sprawdźmy, czy numer rejestracyjny oraz numer VIN wprowadzone w umowie są zgodne z danymi samochodu, z którego będziemy korzystali. Jeśli wszystko jest jasne, możemy podpisać umowę i cieszyć się wygodą, jaką zapewni nam wynajem auta w Express.pl.

Leave A Comment