Jazda służbowa vs. jazda prywatna – czy monitoring pojazdów jest rozwiązaniem na tę bolączkę?

19 lutego 2018
Bez kategorii, Nowości

Wykorzystywanie pojazdów służbowych do jazdy w celach prywatnych jest często nieuniknione. Niestety może się ono wiązać nie tylko z konsekwencjami od strony pracodawcy, ale również fiskusa.

Rozwiązaniem na tę bolączkę wszystkich przedsiębiorców i kierowców, którzy poruszają się samochodami służbowymi jest monitoring pojazdów z trybem jazda prywatna/jazda służbowa. Jak to działa?

Jak działa monitoring pojazdów z możliwością przełączania trybów?

Na rynku dostępne są aplikacje, dzięki którym możliwe jest przełączanie auta z trybu służbowego na prywatny i odwrotnie. Dzięki temu nie wprowadzimy ani swojego pracodawcy w błąd, ani też fiskusa. A z pojazdu służbowego w celach prywatnych będziemy mogli korzystać ze spokojem.

Przełączanie trybów może odbywać się w sposób automatyczny lub ręczny. Zależy to przede wszystkim od naszych preferencji. We wcześniej ustalonych godzinach pracy wszystkie przejazdy mogą być podpisywane jako służbowe. Natomiast, kiedy zajdzie potrzeba wykonania trasy związanej z obowiązkami firmowymi poza godzinami pracy wystarczy ręcznie przełączyć monitoring na tryb służbowy.

Zobowiązania względem ustawodawcy

Rozliczanie kierowców w kwestii rozróżnienia jazdy w celach prywatnych i służbowych może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wygenerowywanie raportów ze ściśle określonymi godzinami pracy. A drugim jest możliwość instalacji monitoringu, który pozwoli kierowcy z chwilą rozpoczęcia każdej podróży wskazywać na to, w jakim trybie jazdy auto będzie wykorzystywane.

Ze względu na bardzo popularne wśród przedsiębiorców wykorzystywanie pojazdów służbowych w celach prywatnych i tym samym odliczanie podatku od kosztów paliwa, napraw i eksploatacji, ustawodawca przedsięwziął akcję weryfikacji użytkowania pojazdów. Instalacja systemu monitoringu pojazdów pomoże przedsiębiorcy łatwiej rozliczyć się z fiskusem.

Dlaczego warto zainstalować w system monitoringu?

Przedsiębiorca instalując system monitoringu szybciej rozliczy się z fiskusem, a także będzie miał pełną świadomość i kontrolę nad tym, jak są wykorzystywane jego pojazdy. Dla kierowców monitoring oznacza brak dalszej konieczności prowadzenia papierowej ewidencji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na https://www.navifleet.pl/blog/jazda-sluzbowa-czy-jazda-prywatna-sprawdz-wykorzystanie-pojazdow-sluzbowych-z-navifleet/

Leave A Comment