Jak dbać o dobry wygląd samochodu, czyli domowy Auto Detailing

18 grudnia 2017
Bez kategorii, Nowości

Czyste i zadbane auto to wizytówka każdego kierowcy. Jednak dbanie o samochód to nie tylko sprzątanie jego wnętrza i mycie – ale również odpowiednie zabezpieczenie i renowacja lakieru, czyszczenie tapicerki czy pielęgnacja kokpitu. Obecnie dzięki szerokiemu wyborowi profesjonalnej chemii samochodowej możemy samochód utrzymać w czystości, bez konieczności oddawania go do myjni. Dziś doradzamy, jak pielęgnować własny samochód, by wyglądał jakby właśnie wyjechał z salonu.

Jak pielęgnować lakier samochodowy?

Niezależnie od pory roku, warto przygotować lakier naszego samochodu na działanie czynników zewnętrznych, które mają negatywny wpływ na jego kondycję. Promieniowanie UV powoduje matowienie lakieru, z kolei sól drogowa, którą posypywane są drogi w okresie zimowym przyspiesza proces korozji. Ptasie odchody w połączeniu z kwaśnym deszczem przyczyniają się do powstawania odbarwień lakieru, a kamyczki, żwir, opady gradu pod wpływem siły uderzenia powodują rysy i pęknięcia karoserii. Dbanie o karoserię samochodu to proces kilkuetapowy, dlatego sama woda to zdecydowanie za mało, by pozbyć się z lakieru wszystkich zabrudzeń. Umyty samochód koniecznie trzeba dodatkowo zabezpieczyć.

Zmienne warunki atmosferyczne, takie jak kwaśny deszcz, grad, śnieg, promieniowanie słoneczne mają bardzo niekorzystny wpływ na wygląd naszego lakieru.

Mycie samochodu

Podstawą pielęgnacji każdego samochodu jest jego dokładne umycie. Ten etap pozwala pozbyć się z powierzchni samochodu największych zanieczyszczeń. Do wstępnego mycia samochodu najlepiej sprawdzą się aktywne piany do mycia bezdotykowego. Umiejętne korzystanie z myjki ciśnieniowej w połączeniu z aktywną pianą pozwoli na skuteczne dotarcie do zakamarków karoserii, co w przypadku myjni automatycznej często jest niemożliwe.

Po myciu wstępnym i dokładnym spłukaniu samochodu można przejść do mycia właściwego. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne szampony do mycia samochodu, gąbkę z mikrofibry bezpieczną dla lakieru oraz ściereczkę z mikrofibry – do osuszenia pojazdu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów preparatów myjących przeznaczonych do samochodów, niektóre z nich w składzie posiadają również wosk, który dodatkowo nabłyszczy nasze auto.

Czym myć auto? Zobacz, jakie preparaty wybrać, aby skutecznie usunąć zabrudzenia z samochodu

wnetrze-mercedesa

Glinkowanie lakieru

Glinkowanie lakieru polega na usuwaniu wszelkiego trudno usuwalnego i przyklejonego do karoserii samochodu brudu (drobin asfaltu, żywicy, resztek owadów, soków z drzew), z którym nie poradziło sobie mycie wstępne. Często są to zabrudzenia niewidoczne gołym okiem, ale wyczuwalne w postaci chropowatego nalotu. Dzięki glinkowaniu powłoka lakiernicza staje się gładsza i jest lepiej zabezpieczona przed osadzaniem się brudu. Po glinkowaniu powierzchnia lakieru jest również doskonale przygotowana pod wosk lub polerowanie. Glinkę do lakieru można zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Woskowanie i polerowanie lakieru

Pokrycie lakieru woskiem zabezpieczy samochód przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych oraz przywróci połysk i poprawi jego przejrzystość. Do woskowania należy przystąpić zaraz po dokładnym umyciu i osuszeniu auta. Dobór odpowiednio wosku powinien być uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Na rynku możemy znaleźć woski w formie płynu, mleczka lub pasty. Woskowanie samochodu na mokro sprawdzi się wtedy, kiedy zależy nam na szybkim efekcie. Tego rodzaju preparaty warto stosować, gdy nie mamy wystarczającego doświadczenia w woskowaniu samochodu. Wosk w formie twardej pasty wymaga zdecydowanie więcej czasu i wprawy, ponieważ jest bardzo gęsty. Dzięki twardemu woskowi uzyskamy trwałą warstwę ochronną oraz piękny połysk i blask. Pomimo że woskowanie na sucho jest bardziej czasochłonne, pozwala uzyskać lepszy efekt.

Aby uzyskać jeszcze lepszy połysk, przed woskowaniem warto auto wypolerować. Jeśli nie mamy wprawy w polerowaniu, polerowanie lakieru najlepiej zlecić profesjonalnemu warsztatowi, który użyje specjalnej polerki mechanicznej. Gdy jednak decydujemy się na polerkę w domowych warunkach – trzeba zaopatrzyć się w specjalne preparaty do polerowania (np. pasty polerskie). Zdecydowanie odradza się samodzielne korzystanie z polerskich urządzeń elektrycznych, które nieumiejętnie użyte mogą zniszczyć powłokę lakierniczą.

audi-swiatla-led

Czyszczenie wnętrza samochodu

Auto Detailing samochodu w domowych warunkach obejmuje nie tylko dbanie o lakier, ale również pielęgnację wnętrza pojazdu, które najlepiej czyścić profesjonalną chemią samochodową.

Czyszczenie tapicerki

Do czyszczenia tapicerki najlepiej wybierać środki pielęgnacyjne przeznaczone do konkretnego rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest tapicerka. Tapicerka skórzana wymaga innych środków do konserwacji niż tapicerka materiałowa. Do czyszczenia tapicerki skórzanej powinno się używać specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji i impregnacji skóry, które nie tylko sprawią, że skóra będzie wyglądać jak nowa, ale przedłużą jej żywotność. W przeciwnym razie skóra szybko traci swój pierwotny wygląd, pojawią się na niej pęknięcia i wyblaknięcia. Preparaty do pielęgnacji skóry najlepiej wcierać etapowo po dokładnym odkurzeniu tapicerki, a potem pozostawić je do wyschnięcia.

W przypadku tapicerki materiałowej można wybrać spośród pianek do czyszczenia tapicerki na mokro lub preparatów w formie sprayu, które można nanieść, na przykład tylko na zaplamiony element tapicerki. Z kolei latem można pokusić się o wypranie tapicerki i dywaników samochodowych specjalnym szamponem do prania tapicerki.

Czyszczenie kokpitu

Kokpit samochodu, czyli deska rozdzielcza wymaga takiej samej uwagi, co pozostałe elementy samochodu. Kokpit najczęściej wykonany jest z elementów plastikowych, dlatego jak każdy plastik z czasem blaknie. Dobry preparat do pielęgnacji plastików nie tylko nabłyszczy deskę rozdzielczą, ale przywróci jej kolor, ochroni przed promieniowaniem UV, podkreśli fakturę i pozostawi we wnętrzu przyjemny zapach. Przy wyborze środków do pielęgnacji kokpitu, warto wybierać takie, które dodatkowo posiadają działanie antystatyczne, czyli utrudniają osadzanie się kurzu.

15 Comments

Leave A Comment