Leasing samochodowy. Wspaniały pomysł na finansowanie samochodu firmowego

31 października 2017

Leasing samochodu jest bezapelacyjnie jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków sposobów finansowania samochodu dla firmy. Na przestrzeni ostatnich lat samochód dla firmy uzyskało w ten sposób więcej niż 70% przedsiębiorców.

Leasing samochodowy bije na głowę popularność tradycyjnego kredytu kupieckiego na auto służbowe – taki sposób finansowania wybiera tylko około 10% przedsiębiorców. Jeżeli zastanawiasz się na czym dokładnie polega leasing samochodowy oraz jakie są jego wady i zalety, to nie odchodź od monitora i kontynuuj czytanie.

Leasing, czyli co?

Leasing samochodowy to odpłatne użytkowanie samochodu przez leasingobiorcy przez określony czas i na określonych warunkach. Leasingobiorcą może być przedsiębiorca lub też osoba prywatna, a takie usługi zazwyczaj świadczy firma leasingowa.

banner-leasing

Leasing możemy podzielić na dwie kategorie: istnieje leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Największe różnice między nimi to względy podatkowe. Leasing finansowy uwzględnia linkowany samochód jako część majątku leasingobiorcy, z tego też powodu przedsiębiorca może zaliczyć różnorodne odpisy amortyzacyjne, a także odsetki od każdej raty leasingowej. Z kolei w leasingu operacyjnym samochód wciąż należy do leasingodawcy, a przedsiębiorca może wrzucić w koszty wpłatę początkową, czyli inaczej czynsz inicjalny, a także comiesięczną opłatę.

Zazwyczaj często o rodzaju wybranego leasingu decyduje sposób rozliczenia VAT-u. Jeżeli zdecydujemy się na leasing finansowy, będziemy musieli opłacić cały VAT z góry w pierwszej płatności, natomiast w leasingu operacyjnym VAT jest dostosowany do każdej raty. Leasing operacyjny jest więc doskonałą propozycją dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Choć leasing finansowy jest tańszym rozwiązaniem w dłuższym okresie czasu, to z powodu dużej wymaganej wpłaty początkowej, korzystają tylko z niego doświadczeni przedsiębiorcy.

Dokładnie czytaj umowę

Podczas wyboru umowy leasingowej warto zwracać uwagę na wszelkie warunki umowy, przede wszystkim na wysokość opłat leasingowych a także sposób rozliczenia szkody samochodu. Zwróć uwagę na możliwość wcześniejszego zakończenia umowy leasingu i dokładnie poszukaj ukrytych kosztów. Takimi mogą być na przykład kary umowne za spóźnienie wpłaconej raty czy przekroczenie limitu przebiegu pojazdu. Serdecznie zachęcamy do szczegółowego przeczytania umowy leasingowej, może to oszczędzić wiele problemów oraz pieniędzy w przyszłości wartych o wiele więcej, niż kilka minut poświęconych na lekturę.

Ogromna konkurencja z korzyścią dla klienta

Rynek jest zapełniony przez liczne firmy specjalizujące się w leasingu, z tego też powodu firmy coraz częściej oferują usługi bardzo przystępne dla klientów. Pamiętajmy, że zawsze warto porównywać ceny, a także negocjować najlepsze możliwe stawki. Niektóre firmy same oferują elastyczny system płatności, co powinno być doskonałym atutem podczas wyboru firmy. Nie bagatelizujmy wpływu fachowego doradztwa, a także sposobu traktowania klienta. Ważne, aby kontakt był szybki i niezawodny, aby w każdej chwili leasingobiorca mógł skorzystać z rady specjalisty.

Leasing samochodowy – wygodniejszy niż kredyt.

Leasing samochodowy posiada mnóstwo zalet – w wielu wypadkach jest wygodniejszy niż tradycyjny kredyt. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z leasingu mogę traktować ratę leasingową jako koszt prowadzenia działalności. Leasing samochodowy to doskonała opcja dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ leasingodawca nie sprawdza zdolności kredytowej. Koszt samochodu pozyskanego przez leasing jest tylko niewiele droższy niż koszt uzyskania nowego auta z salonu.

Leave A Comment