Aktualności

Przegląd pojazdu i kontrola techniczna – na co zwrócić uwagę?

12 czerwca 2017
Bez kategorii, Nowości

Kontrola techniczna pojazdu najczęściej kojarzona jest z corocznym rytuałem sprawdzenia samochodu w stacji kontroli w celu otrzymania pieczątki w dowodzie. Są jednak sytuacje, w których warto wykonać przegląd pojazdu z własnej woli i przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o przegląd techniczny pojazdu przed zakupem używanego samochodu lub przed długą podróżą, zwłaszcza zagraniczną. Wiele serwisów oferuje obecnie takie usługi, ale ich zakres może się różnić w zależności od wykonawcy. Są jednak kwestie, które trzeba sprawdzić, aby mieć pewność, że samochód – nieważne czy dopiero przed zakupem czy już posiadany – jest sprawny i nie wymaga natychmiastowych napraw. Co zatem sprawdzać?

Przegląd pojazdu przed zakupem

Przegląd pojazdu używanego przed zakupem jest w obecnych czasach niemal koniecznością. Wynika to niestety z sytuacji na rynku samochodów z drugiej ręki. Sprzedawcy wystawiają auta jako bezwypadkowe, z niskimi przebiegami i gotowymi do jazdy. W praktyce jednak okazuje się, że często są to samochody powypadkowe lub po poważnych stłuczkach, naprawiane tylko powierzchownie, aby zakamuflować wszystkie wady, nierzadko również z przebiegiem znacznie wyższym niż ten, który podaje licznik.

Doświadczony pracownik serwisu będzie umiał bez większego problemu odkryć wszystkie usterki i wady używanego samochodu. Będzie też w stanie stwierdzić ile będą kosztować ewentualne naprawy, więc potencjalny kupiec dowie się czy zakup może okazać się opłacalny. Co warto sprawdzić podczas takiej kontroli technicznej? Przede wszystkim warto poprosić o sprawdzenie grubości lakieru. Robi się to za pomocą specjalnego miernika. Dzięki temu można dowiedzieć się, które elementy samochodu były malowane, co daje przypuszczenie, że mogły być uszkodzone. Nie dyskwalifikuje to samochodu, ale pozwala lepiej poznać jego historię. Bardzo ważne jest również sprawdzenie czy poduszki powietrzne w pojeździe nie wystrzeliły, a zamiast nich wstawione są atrapy, które nie dają żadnego zabezpieczenia w razie wypadku.

W kwestiach bezpieczeństwa bardzo ważne jest również sprawdzenie zawieszenia, stanu układu hamulcowego, a także zbieżności kół. Oprócz bezpieczeństwa to także kwestia komfortu i zachowania pojazdu w trakcie jazdy.

Podczas kontroli technicznej serwisant na pewno zwróci uwagę również na wszelkie wycieki z silnika. Nie powinno być żadnych, ale jeśli się pojawią, to warto zdiagnozować czy wystarczy tania i szybka wymiana jakiegoś elementu czy może jest to poważniejsza sprawa, której naprawa zajmie dużo czasu i pochłonie znaczną ilość pieniędzy.

W trakcie przeglądu pojazdu nie zawsze będzie możliwość sprawdzenia wiarygodności przebiegu. Jeśli samochód nie był wcześniej serwisowany w autoryzowanej stacji obsługi, gdzie przy każdej wizycie przebieg był aktualizowany w systemie komputerowym, to niestety nawet z dostępem do tej bazy danych nie uda się odtworzyć rzeczywistego przebiegu. Nie jest to jednak bardzo duży problem dla fachowców, którzy przeprowadzają kontrole techniczne pojazdów, bo na podstawie zużycia elementów i stanu części eksploatacyjnych będą oni w stanie stwierdzić czy przebieg jest rzeczywisty czy też zaniżony.

Przegląd sezonowy pojazdu przed wyjazdem

Przegląd techniczny pojazdu warto też przeprowadzić przed dłuższym, na przykład zagranicznym, wyjazdem. Daje to większą pewność, że samochód nie zawiedzie na trasie i bez komplikacji zawiezie kierowcę i pasażerów do celu.

Decydując się na przegląd auta w takiej sytuacji nie trzeba sprawdzać wszystkich kwestii, które kontroluje się przed zakupem samochodu. Wynika to z prostego faktu – kierowca zazwyczaj doskonale zna historię swojego pojazdu i wie, które elementy warto przejrzeć przed podróżą, a które są na pewno w dobrym stanie. Bez wątpienia jednak nie zaszkodzi sprawdzenie takich rzeczy jak stan hamulców i elementów eksploatacyjnych zawieszenia, które w razie konieczności można szybko wymienić. Warto również skontrolować stan płynów, w szczególności oleju, ale również hamulcowego czy chłodniczego.

Bardzo ważne jest również to, żeby przed kontrolą techniczną pojazdu powiedzieć serwisantowi o wszystkich niepokojących objawach, które udało się zaobserwować podczas użytkowania. Nie wszystko bowiem uda się wyłapać podczas przeglądu bez jazdy. Warto wspomnieć na przykład o stukaniu i innych niepokojących dźwiękach, o nierównej pracy silnika, o ściąganiu samochodu lub jakimkolwiek innym niepokojącym objawie, który wcześniej nie występował. Im więcej szczegółów się poda, tym łatwiej będzie wyłapać usterkę, zwłaszcza podczas krótkiej kontroli technicznej auta.

Przegląd pojazdu – gra warta świeczki

Przegląd pojazdu zarówno przed zakupem, jak i przed dłuższą podróżą zdecydowanie warto wykonać. Zwłaszcza, że nie jest to usługa ani droga, ani bardzo czasochłonna. Podstawowy przegląd samochodu można wykonać już za około 100 zł. Taka cena dotyczy najpopularniejszych marek i modeli oraz sprawdzeniu podstawowych kwestii. Warto jednak dołożyć trochę pieniędzy, bo w dobrych serwisach za kilkaset złotych oprócz sprawdzenia kilkudziesięciu elementów pojazdu można liczyć na wymianę podstawowych płynów i części eksploatacyjnych, jak na przykład filtry.

Więcej informacji o tym, kiedy i co ile wykonać przegląd pojazdu dowiesz się z artykułu: https://www.feuvert.pl/blog/przeglad-auta-i-badanie-techniczne-co-ile-czasu-wykonywac/.

Przegląd techniczny pojazdu tylko w sprawdzonym serwisie

Bardzo ważną kwestią przed dokonaniem przeglądu pojazdu jest również wybór odpowiedniego serwisu, który go wykona. Od wykonanej dokładnie kontroli technicznej pojazdu zależy bezpieczeństwo, ale również pewność, że pieniądze wyłożone na zakup auta nie okażą się zmarnowane. Jedynym kryterium wyboru odpowiedniego zakładu na pewno nie powinna być cena. Często lepiej jest trochę dopłacić, ale w zamian uzyskać szerszy zakres przeglądu. Najlepiej zdecydować się również na renomowane serwisy, które mają już wyrobioną dobrą opinię. Na koniec warto też przypomnieć, że kontrola techniczna nie jest gwarancją tego, że samochód się nie popsuje. Wykonuje się ją po to, aby zminimalizować to ryzyko.

2 Comments

Leave A Comment