Jak wybrać OC?

2 czerwca 2017
Bez kategorii, Nowości

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każde auto – nawet to nie eksploatowane. Wielu kierowców wybiera najtańszą ofertę, jednak nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Dlaczego warto poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie najlepszej polisy i czym kierować się podczas podejmowania decyzji?

Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam niezależnie od firmy, która je oferuje. Mogłoby się więc wydawać, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór najtańszej opcji. Trzeba jednak wiedzieć, że w ramach umowy ubezpieczyciel może zaoferować nie tylko podstawową polisę, ale również atrakcyjne dodatki. Osoby rozważające wybór pomiędzy dwiema podobnymi cenowo propozycjami różnych firm powinny więc szczegółowo przyjrzeć się bonusom gwarantowanymi przez towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach podstawowej polisy. Co można zyskać w cenie OC?

Mini assistance

Jest to podstawowe ubezpieczenie assistance, przez niektórych ubezpieczycieli dodawane do OC bez żadnych dodatkowych opłat. Zazwyczaj działa ono tylko w przypadku kolizji, dlatego nie będą mogły z niego skorzystać osoby, których samochód uległ awarii w trasie. Jego zakres jest różny w zależności od oferty ubezpieczyciela. Towarzystwa w ramach mini assistance proponują limit kilometrowy holowania pojazdów (zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego) wynoszący zazwyczaj od 50 do 150 km. Oprócz tego kierowca może skorzystać z tzw. prowizorycznej naprawy pojazdu na miejscu, a więc doprowadzenia auta do stanu umożliwiającego dalszą jazdę – w tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe stosują ograniczenia kwotowe.

Zielona karta

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe i honorowane na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Osoby, które planują podróż do państwa spoza wspólnoty, powinny zaopatrzyć się w specjalną polisę, czyli Zieloną Kartę działającą w razie kolizji czy wypadku tak samo jak OC. Popularna nazwa tego dokumentu pochodzi od jej koloru, a ta oficjalna brzmi: Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Stanowi on dowód, że właściciel pojazdu objęty jest ważnym ubezpieczeniem. Muszą ją mieć kierowcy podróżujący do takich krajów, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Zielona Karta przez niektórych ubezpieczycieli jest wydawana za darmo w ramach ubezpieczenia OC, zaś w przypadku towarzystw bez takiej oferty ceny polisy wynoszą od 120 do 300zł za miesiąc. Osoby planując wyjazd do któregoś z wymienionych wyżej krajów powinny uwzględnić ten fakt wybierając OC.

Podsumowanie

Zakres ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest zawsze taki sam, jednak polisy kupowane w różnych towarzystwach mogą się od siebie różnić. Atrakcyjne dodatki niekiedy mają więc wpływ na wybór konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Osoby niezdecydowane powinny poszukać informacji na specjalnych stronach internetowych porównujących poszczególne oferty, jak np. tutaj. Zgromadzenie najważniejszych informacji dotyczących polis znacznie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji i dokonanie trafnego wyboru.

Leave A Comment