Dlaczego warto kontrolować ciśnienie w oponach?

Odpowiednio dobrane opony samochodowe w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa podróżowania, zapewniają lepsze prowadzenie oraz zwiększają komfort jazdy. Warto wiedzieć, że również ciśnienie powietrza w oponach ma wpływ na wiele istotnych elementów prowadzenia samochodu. Dlaczego więc należy je regularnie sprawdzać i jak często to robić?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że wraz z upływem czasu ciśnienie powietrza w oponach spada. Jest to naturalny stan rzeczy, który może wynikać z takich powodów jak niewłaściwy montaż opon, temperatura otoczenia ich użytkowania, nieszczelny zawór lub wentyl, a także drobne uszkodzenia mechaniczne. Zbyt wysokie ciśnienie to natomiast najczęściej skutek niewłaściwie dokonanego pomiaru.

Zarówno niedopompowane, jak też i za mocno napompowane koło to zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżujących, ponieważ nieprawidłowe ciśnienie w oponach powoduje wydłużenie czasu hamowania, a także zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem ze względu na zmniejszoną przyczepność.

Większe zużycie paliwa

Na poziom spalania paliwa największy wpływ mają takie czynniki jak masa pojazdu, opór powietrza, a także straty mechaniczne i opór toczenia opon. O tym ostatnim decyduje w dużej mierze ciśnienie powietrza w kołach – jeśli jest ono zbyt niskie, samochód musi zużyć więcej paliwa, aby go pokonać. Warto przy tym wiedzieć, że konsekwencją w tym przypadku jest także szybsze zużywanie się opon, co generuje dodatkowe koszty. Z kolei dla osób dbających o środowisko wysokie spalanie paliwa będzie miało duże znaczenie, ponieważ przekłada się ono na większą emisję dwutlenku węgla do powietrza.

Jak sprawdzić ciśnienie powietrza w kołach?

Najprościej jest udać się do warsztatu wulkanizacyjnego, albo sprawdzić, czy koła są odpowiednio napompowane podczas tankowania paliwa na stacji – niemal każda z nich jest obecnie wyposażona w kompresor. Można też wykorzystać podręczny ciśnieniomierz, który przykłada się do wentyla, jednak jeśli wynik zasugeruje konieczność dopompowania opon, bez kompresora sobie nie poradzimy. Bardzo ważne jest, aby pomiaru dokonywać na zimnych kołach, ponieważ ciepłe powietrze zwiększa swoją objętość, co może wpłynąć zna zafałszowanie wyniku. Po podjechaniu na stację należy więc odczekać kilkanaście minut, aby temperatura opon wyrównała się z temperaturą otoczenia.

Prawidłowe ciśnienie, czyli jakie?

Wiele osób zastanawia się, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach, które zapewni bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Producenci aut informacje na ten temat umieszczają na nalepkach znajdujących się po wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa oraz na słupku B od strony kierowcy, a także w instrukcji obsługi pojazdu. Odpowiednie wskazówki również znajdziemy w wymienionych wyżej miejscach. Pomiarów należy dokonywać co najmniej raz w miesiącu, a także przed każdą dłuższą podróżą. Warto pamiętać, że ciśnienie powietrza w kołach powinno być większe, jeśli samochodem zamierzamy przewozić ciężkie ładunki, albo podróżować z pasażerami i dodatkowym bagażem.

Podsumowanie

Opony samochodowe to jedyny element pojazdu, który ma styczność z jezdnią. Szacuje się, że łączna powierzchnia styku to obszar odpowiadający rozmiarom jednej kartce w formacie A4. Biorąc pod uwagę duży ciężar samochodu łatwo zauważyć, że nie jest to zbyt wiele. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach dodatkowo zmniejsza powierzchnię styku, co przekłada się na mniejszą przyczepność, a także może powodować utratę panowania nad pojazdem. Dobrej jakości opony (np. od producenta Pirelli) napompowane w optymalnym stopniu przekładają się więc na większe bezpieczeństwo kierowcy oraz jego pasażerów.

Stosowanie się do zaleceń producenta auta i utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach wpływa ponadto na mniejsze spalanie paliwa i wydłuża czas eksploatacji opon, a tym samym pozwala na oszczędności oraz sprzyja ochronie środowiska. Właśnie z tych powodów warto wyrobić w sobie nawyk regularnego kontrolowania ciśnienia w oponach – pamiętajmy więc, aby dokonywać pomiaru co najmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.

Leave A Comment