Top 10 najbardziej awaryjnych części w samochodach nowych i używanych

17 marca 2017
Bez kategorii, Nowości

Części samochodowe podlegają wymianie z kilku powodów. Niektóre ze względu na zużywanie się skutkiem codziennej eksploatacji, inne z powodu niewłaściwego korzystania z samochodu lub też w wyniku usterki. Z jakiego rodzaju awariami najczęściej zmagają się kierowcy? Które części samochodowe najczęściej wymagają wymiany?

Fakty i mity o awaryjności podzespołów

W powszechnej opinii podzespołami o największej awaryjności są elementy układu zawieszenia (ze względu na ciągle nienajlepszy stan dróg), w tym przede wszystkim łączniki stabilizatorów, odbojniki gumowe, tuleje czy całe wahacze. Mówi się też, że osoby lubiące dynamiczną jazdę często zmagają się z uszkodzeniami poduszek zawieszenia silnika. Dopiero na trzecim miejscu wymieniane są różne drobne części elektryczne i elektroniczne samochodu. A jak jest w rzeczywistości? Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę CG Car-Garantie Versicherungs-AG – specjalizującą się w gwarancjach na użytkowanie samochodu – otrzymujemy nieco inną, od spodziewanej, listę najbardziej awaryjnych części samochodowych. Co ciekawe, zestawienia takie różnią się od siebie w zależności od tego, czy chodzi o samochód nowy, czy używany.

Najbardziej awaryjne części w samochodach nowych

Na podstawie 363 093 przeanalizowanych przez CarGarantie przypadków wiemy, że najczęściej pojawiającymi się problemami mechanicznymi w samochodach nowych są awarie instalacji elektrycznej (16,7%), układu paliwowego łącznie z turbosprężarką (15%) oraz silnika (10,5%). Pierwszą piątkę najczęściej psujących się podzespołów w samochodach nowych zamyka podwozie (8,6%) oraz układ chłodzenia (8,3%). Kolejne pozycje zajmują odpowiednio: sterowane elektrycznie funkcje komfortu (7,5%), klimatyzacja (5,6%), skrzynia biegów (5,1%), karoseria i przedział pasażerski (4,9%), a także półosie i wały przeniesienia napędu (4,6%). Jak przyznaje ekspert sklepu motoryzacyjnego Ucando.pl: „Pierwsza trójka najbardziej awaryjnych części w samochodach nowych pokrywa się niemalże dokładnie z pierwszą trójką najbardziej kosztownych napraw podzespołów w autach tego rodzaju – na pierwszym miejscu jest silnik, na drugim instalacja elektryczna, a na trzecim układ paliwowy wraz z turbosprężarką”.

czestotliwosc-wystepowania-awarii-poszczegolnych-podzespolow-nowe

Najbardziej awaryjne części w samochodach używanych

W przypadku samochodów używanych analiza 655 892 przypadków udowodniła, że zdecydowanie najbardziej awaryjnymi podzespołami są: układ paliwowy wraz z turbosprężarką (19,3%) oraz instalacja elektryczna (18,3%). Wyraźnie mniej problemów właścicielom aut używanych sprawiają sterowane elektrycznie funkcje komfortu (10,8%), silnik (10,5%) oraz klimatyzacja (8,8%). W top 10 najczęściej psujących się części w samochodach używanych plasują się również: układ chłodzenia (7,9%), skrzynia biegów (5,0%), układ hamulcowy (3,6%), układ kierowniczy (3,4%), a także półosie i wały przeniesienia napędu (3,3%). Podobnie jak w przypadku samochodów nowych, najdroższe naprawy w samochodach używanych związane są z awarią silnika, układu paliwowego (wraz z turbosprężarką) oraz instalacji elektrycznej.

czestotliwosc-wystepowania-awarii-poszczegolnych-podzespolow-uzywane

Właścicieli samochodów może zaniepokoić zauważalny wzrost awaryjności poszczególnych podzespołów względem lat poprzednich. W 2016 roku częstotliwość uszkodzeń silnika w nowych samochodach wzrosła z 7,9% do 10,5%. Zwiększoną awaryjność stwierdzono również w przypadku podwozi, dla których współczynnik uszkodzeń pomiędzy rokiem 2015 a 2016 wzrósł o 2%.

Przezorny zawsze zaopatrzony

Jak wynika z zamieszczonych wyżej wykresów, wszyscy kierowcy – bez względu na to, czy są właścicielami samochodów nowych, czy używanych – powinni zwracać szczególną uwagę na układ paliwowy oraz instalację elektryczną swojego auta. Części takie jak pompy paliwa czy alternatory psują się często, warto wiec zawczasu być przygotowanym na ich wymianę. Dobrym pomysłem jest przeglądnięcie ofert kilku dostawców i zapoznanie się z ich asortymentem. Warte polecenia są tu zwłaszcza sklepy internetowe, które – miedzy innymi ze względu na niskie koszty własne – zarówno ceną, jak i jakością produktów skutecznie konkurują na rynku z tradycyjnymi dostawcami.

4 Comments

Leave A Comment