Wynajem samochodu — czy to dobry pomysł?

17 lutego 2017

Dobrze położony hotel, pokój, z którego okien roztacza się zapierający dech widok, idealna pogoda, obfitująca w atrakcje okolica i pozytywne nastawienie — oto zapowiedź udanego wypoczynku. By mieć pewność, że zaplanowany wypad będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy, warto z wyprzedzeniem zadbać o wszystkie szczegóły.

Jednym z nich jest zapewnienie sobie odpowiedniego środka transportu. Tracenie cennych chwil na dworcach i przystankach oraz nerwowe śledzenie rozkładów mogłoby przecież negatywnie wpłynąć na nastrój i jakość wypoczynku. Jak temu zapobiec? Dobrym pomysłem jest wynajem samochodu. To wcale nie jest takie trudne!

Carent-24.pl

Wynajem aut — zalety i wady

Na początku zastanówmy się nad tym, jakie korzyści w czasie urlopu lub weekendowego wyjazdu może przynieść nam skorzystanie z usług oferowanych przez wypożyczalnie samochodów. Najważniejsze z nich to:

– mając do dyspozycji cztery koła, możemy szybko dotrzeć do miejsc, które chcemy odwiedzić, także organizacja całodniowej wycieczki nie będzie problemem — to oznacza pełną niezależność od transportu publicznego;

– samochód sprawia, że nie jesteśmy uzależnieni od pogody, nawet w czasie deszczowego dnia możemy zaplanować coś ciekawego;

– pojazd, nawet ten najmniejszy, znacznie ułatwia transportowanie swoich rzeczy lub zbieranie pamiątek, a w sytuacjach awaryjnych może posłużyć jako schronienie, a nawet miejsce na nocleg.

Czy wynajem aut ma także wady? Rozwiązanie to na pewno ograniczy możliwość korzystania z oferty lokalnych barów, a także będzie wymagało od prowadzącego koncentracji i należytego wypoczynku. Na szczęście za kierownicą można się zmieniać.

Komfort dużego wyboru

Dzisiaj niemal każda wypożyczalnia samochodów może pochwalić się szeroką, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań turystów ofertą. Skorzystać można zarówno z mniejszych, sportowych modeli aut, jak i tych, które świetnie sprawdzą się w roli pojazdu dla całej rodziny. Oferty najlepszych wypożyczalni samochodów można z łatwością sprawdzić i porównać w Internecie. Ale by móc w pełni docenić możliwości, jakie stwarzają, warto poznać kilka najważniejszych zasad.

Wynajem auta

Jak wynająć samochód w Polsce i za granicą?

Wypożyczalnie samochodów, zarówno te działające w Polsce, jak i za granicą, funkcjonują w myśl precyzyjnych przepisów. Z ich oferty mogą skorzystać wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające prawo jazdy. Niektóre firmy wymagają jeszcze odpowiedniego stażu za kierownicą, uzależniając od niego możliwość wynajęcia określonych modeli.

W czasie samej procedury wynajmowania pracownik wypożyczalni samochodów poprosi klienta o prawo jazdy, dowód osobisty i kartę kredytową. Zanim możliwy będzie wyjazd z parkingu, należy podpisać odpowiednie dokumenty oraz zapłacić kaucję.

Przed odpaleniem wynajętego auta warto je dokładnie sprawdzić (także zawartość paliwa) oraz sfotografować. Będzie to swoiste potwierdzenie stanu, w jakim samochód trafił do naszych rąk.

Korzystanie z usług zagranicznych wypożyczalni samochodów może nastręczać pewnych trudności, najczęściej z powodu bariery językowej lub nieznajomości obowiązujących w danym państwie przepisów. Pamiętajmy jednak, że wewnętrzne regulacje, które ustalane są przez same wypożyczalnie samochodów, wyglądają niemalże identycznie we wszystkich państwach obsługiwanych przez daną sieć (jednym z wyjątków mogą być bariery wiekowe). Podróżując poza Europę lub do państw stosujących inne systemy znakowe, dobrze jest zatroszczyć się o prawo jazdy międzynarodowe.

Źródłem wielu problemów może być nieznajomość przepisów drogowych, które obowiązują na terenie danego państwa. Mandaty wystawiane są na imię i nazwisko kierowcy pojazdu. Dlatego należy koniecznie zapoznać się z zasadami poruszania się po drogach odwiedzanego kraju.

Sytuacje awaryjne

Osoby decydujące się na wynajem auta najbardziej obawiają się ewentualnych stłuczek, wypadków i awarii. O ile w przypadku uczestnictwa w zdarzeniu drogowym spowodowanym przez innego kierowcę sytuacja jest prosta, o tyle w razie sytuacji losowej (kradzież, itp.) lub spowodowania wypadku/stłuczki przez wynajmującego mogą pojawić się pewne komplikacje. Z tego powodu wskazane jest, aby przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, czy w cenę wynajmu wliczone są pakiety ubezpieczeniowe (CDW i TP za granicą, AC i OC w Polsce). Istnieje także możliwość wykupienia specjalnych pakietów, które zminimalizują ponoszone w takich sytuacjach koszta.

Czy warto zdecydować się na wynajem samochodu?

Wypożyczenie auta zdecydowanie jest doskonałym sposobem na to, aby jak najpełniej wykorzystać czas spędzany w pięknych i atrakcyjnych turystycznie okolicach. Sama procedura jest łatwa i niezbyt czasochłonna, a każda wypożyczalnia samochodów przedstawia czytelny regulamin. Dzięki specjalnym pakietom ubezpieczeniowym możliwe jest z kolei bardzo wyraźne obniżenie kosztów ewentualnych stłuczek lub kolizji. Wynajęcie auta nie jest więc przedsięwzięciem ani szczególnie skomplikowanym, ani szczególnie kosztownym — w niektórych krajach (np. skandynawskich) może okazać się rozwiązaniem tańszym niż korzystanie ze zbiorowego transportu.

Więcej informacji o wynajmie samochodu znajdziesz na stronie http://carent-24.pl/jak-wynajac

1 Comments

Leave A Comment