Optymalizacja kosztów leasingu – jak płacić mniej, gdy nie korzystasz z samochodu?

9 lutego 2017
Bez kategorii, Nowości

Z leasingu operacyjnego korzysta ok. 80% polskich przedsiębiorców. Oznacza to dla nich konieczność opłacania raty leasingowej nawet wtedy, gdy korzystają z samochodu w ograniczonym zakresie. Sprawdź, jak zoptymalizować wydatki, płacąc mniejsze raty.

Zasada leasingu operacyjnego jest prosta: firma leasingowa oddaje w użytkowanie pojazd leasingobiorcy w zamian za opłacane co miesiąc raty. Problem pojawia się wówczas, gdy firma użytkuje samochód w ograniczonym zakresie, tzn. w danym okresie korzysta z niego mniej.

Nie jeździsz – i tak płacisz

Dla firm leasingowych nie ma znaczenia, jak bardzo eksploatowany jest pojazd. Bez względu na liczbę przejechanych kilometrów w danym okresie rozliczeniowym, wysokość raty leasingowej jest stała – zgodnie z podpisaną umową. Dla przedsiębiorcy nie ma to także większego znaczenia, gdy z pojazdu korzysta systematycznie. Problem pojawia się wówczas, gdy pojazd stoi nieużywany na parkingu – obowiązkiem firmy jest uregulowanie pełnej należności w danym okresie.

Nie da się ukryć, że przypadki, kiedy samochód jest użytkowany w mniejszym zakresie, zdarzają się dość często. Choroba pracownika, urlop, usterka pojazdu, chwilowe przestoje – to przykłady sytuacji wpływających na zmniejszenie intensywności użytkowania auta firmowego. Mimo że pracownik nie korzysta z pojazdu, przedsiębiorstwo i tak ponosi koszty pozornego użytkowania. W praktyce może przełożyć się to na poważne straty finansowe, którym – z uwagi na sytuację bez wyjścia – trzeba stawić czoła. Problem w tym, że może to odbić się niekorzystnie na płynności finansowej, zaburzając ją w znacznym stopniu.

Happy Miles – leasingowa rewolucja?

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy korzystający z leasingu nie mieli alternatywy. Pojawiła się ona wraz z wprowadzeniem usługi Happy Miles, dając jednocześnie szansę na optymalizację kosztów leasingu.

Happy Miles to zupełnie nowe podejście do leasingu samochodów. Bazując na zasadzie „pay-as-you-drive”, pozwala obniżyć wysokość miesięcznych rat, jeśli firmowy pojazd nie jest użytkowany lub użytkowany jest w minimalnym stopniu. Innowacyjność tego rozwiązania polega na wyliczaniu wysokości raty zależnej przede wszystkim od liczby przejechanych kilometrów. Uwzględnia przy tym niewielką opłatę stałą – różną w zależności od rodzaju leasingowanego pojazdu oraz marki.

Przykładowa kalkulacja dla nowego Opla Astry o szacowanym rocznym przebiegu 20 tys. Km:

Stała stawka miesięczna raty leasingowej wynosi 235,22 zł. Za każdy przejechany kilometr, opłata zwiększa się o 0,38 zł. Jeśli w okresie rozliczeniowym samochód nie będzie użytkowany, wówczas firma nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów.

Happy Miles jest nowoczesnym leasingiem, dzięki któremu można rozłożyć koszty użytkowania pojazdu adekwatnie do konkretnej sytuacji firmowej. W okresie zmniejszonej eksploatacji samochodu (co może przekładać się na przejściową gorszą kondycję finansową), przedsiębiorstwo płaci niewielką stawkę stałą plus koszty za przejechane kilometry – dla pojazdów osobowych to tylko 0,38 zł za km.

Leave A Comment