Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? Dowiedz się, dlaczego każdy kierowca musi posiadać ten rodzaj zabezpieczenia

25 lutego 2017
Bez kategorii, Nowości

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do posiadania komunikacyjnego ubezpieczenia OC samochodu. Jest to polisa regulowana ustawowo, z czego wynika konieczność jej wykupienia. Za brak OC grożą wysokie kary finansowe.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd jest użytkowany na co dzień, czy tylko garażuje przez lata. Z obowiązku opłacania składki OC zwalnia sprzedaż pojazdu (ubezpieczenie OC musi opłacić nowy właściciel) oraz tzw. zezłomowanie potwierdzone zaświadczeniem.

Ubezpieczenie OC – zakres ochrony

Ubezpieczenie OC jest polisą dającą finansowe zabezpieczenie w razie spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. W jej ramach ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność w przypadku zdarzenia, wypłacając odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Świadczenie wypłacane jest zarówno w przypadku szkód na osobie (np. uszczerbek na zdrowiu) lub szkód na mieniu (np. uszkodzenie pojazdu, uszkodzenie domu, wjazdu na posesję).

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Wielu kierowców zastanawia się, dlaczego obowiązek opłacania składki OC reguluje ustawa. Okazuje się, że gdyby nie było takiej konieczności, niektórzy właściciele aut mogliby uchylać się od regulowania należności. Obowiązek opłacania ubezpieczenia OC nie jest wynikiem chęci „wyciągnięcia” pieniędzy od kierowców. To forma ochrony przed ogromnym wydatkiem wynikającym z uiszczenia odszkodowania osobom poszkodowanym w kolizji lub wypadku. Warto mieć świadomość, że naprawa pojazdu czy leczenie związane są z bardzo wysokimi kosztami. Kosztami, które sprawca musiałby pokryć z własnego budżetu. Dzięki ubezpieczeniu OC świadczenie wypłaca ubezpieczyciel. Śmiało można więc powiedzieć, że obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie komunikacyjne leży w interesie kierowców. W razie nieprzewidzianych zdarzeń można uniknąć poważnych kłopotów finansowych.

Za brak OC grożą wysokie kary finansowe

Jak pokazują statystyki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), nawet 250 tys. Polaków uchyla się od obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie OC. Oznacza to, że koszty odszkodowania dla osób pokrzywdzonych pokrywają inni kierowcy w swoich składkach.

Na właścicieli nieubezpieczonych aut nakładane są kary finansowe. Ich wysokość jest różna w zależności od rodzaju pojazdu oraz od okresu, w jakim samochód pozostawał bez ubezpieczenia.

W przypadku aut osobowych, bazowa stawka za brak OC wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 3700 zł (stan na rok 2016). Jeśli przerwa w ciągłości ubezpieczeniu wynosi:

  • do 3 dni – kara wynosi 20% stawki bazowej,
  • 4-14 dni – kara wynosi 50% pełnej opłaty karnej,
  • powyżej 14 dni – kara to 100% stawki bazowej.

Nie warto więc unikać opłacania składek na ubezpieczenie OC – w razie spowodowania kolizji, sprawca nie musi pokrywać odszkodowania z własnych środków.

Leave A Comment