Car detaling, czyli SPA dla samochodu

14 lutego 2017

O klasie mężczyzny świadczą dwie rzeczy – buty, które nosi, oraz samochód, którym się przemieszcza. Nie chodzi tu jedynie o sumę, na którą składają się cyfry zamieszczone na dole rachunku, a o tak prozaiczny czynnik, jak czystość. Nikt z nas nie chce pokazywać się w zabłoconych, przetartych butach, dlaczego zatem tak wielu kierowców nie przywiązuje uwagi do wyglądu swoich czterech kółek? Odpowiednie zabiegi sprawią, że nawet wiekowy pojazd będzie lśnił blaskiem jak nowy.

O ile w wielu krajach Europy Zachodniej samochód jest traktowany jak zwykły przedmiot użytkowy, to stosunek Polaków do ich aut dalece wykracza poza ten schemat, przybierając znacznie bardziej emocjonalną formę. W tym kontekście zaskakujący wydaje się fakt, że większość kierowców ogranicza troskę o wygląd pojazdu do okazjonalnych wizyt na myjni, przeważnie automatycznej, o czym świadczą liczne zarysowania „zdobiące” nadwozia większości aut. Twój samochód nosi już wyraźne ślady wieloletniej eksploatacji, a mimo to nie chcesz się z nim rozstawać? Najwyższy czas na wizytę w Auto Spa!

Car detailing – co to takiego?

Jeszcze nie tak dawno temu pojęcie car detailingu było znane jedynie wąskiemu gronu zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie tego typu usługi cieszą się coraz większą popularnością. Na ulicach polskich miast coraz częściej można spotkać nie najmłodsze już samochody, które wyglądają lepiej niż w dniu, w którym opuściły taśmę montażową. Zasługa wytężonej pracy lakiernika? Raczej detailera.

Auto detailing to ogół czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych, które mają na celu dokładne usunięcie zanieczyszczeń zewnętrznych i wewnętrznych, korektę elementów lakierowanych, z tworzyw sztucznych oraz pokrytych skórą i winylem, oraz konserwację powierzchni. Czy zatem nie mówimy tu o standardowej usłudze mycia i „polerki”, którą oferuje właściwie każdy warsztat lakierniczy? Absolutnie nie.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że car detaling stawia przede wszystkim na dokładność, skrupulatność i szczegółowość. Proces odświeżania oraz zabezpieczania nawet niespecjalnie zużytego samochodu, może potrwać kilka dni. 2-3 doby to średni czas pobytu auta w Car Spa. Kosmetyki samochodowe, którymi w swojej pracy posługują się specjaliści, nie leżą na półkach działów „moto” w supermarketach. To akcesoria, które są dedykowane wyłącznie do zastosowania profesjonalnego – przez przeszkolony personel i we właściwych warunkach. Wszystko to składa się na końcowy efekt, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Takimi kosmetykami są np. produkty koreańskiego producenta – Fireball.

Car Spa – jak przebiega proces odświeżenia i zabezpieczenia lakieru?

fireball2

Zakres prac detailera zawsze jest ustalany indywidualnie z klientem. Standardowa usługa odświeżenia i zabezpieczenia pojazdu składa się z trzech etapów – czyszczenia, odświeżenia lub pełnej korekty oraz konserwacji.

Polecamy: Profesjonalny salon car detailing – Motogo Detailing >>

Pierwszy etap obejmuje dokładne mycie wszystkich paneli nadwozia. Proces realizowany jest z użyciem myjki ciśnieniowej, dwóch wiader z separatorami brudu, specjalnej rękawicy oraz profesjonalnych środków czyszczących. Na tym etapie usuwane są wszelkie widoczne zabrudzenia, w tym także pozostałości smoły, owadów i soków roślinnych. Nie należy jednak sądzić, że po tak dokładnym myciu karoseria będzie idealnie czysta. Większość zabrudzeń kryje się w porowatej strukturze lakieru i choć nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to stanowią barierę uniemożliwiającą realizację etapu nr. 2.

Głębokie zabrudzenia usuwane są w procesie glinkowania nadwozia. Specjalna glinka, rozprowadzana na lakierowanych elementach, doskonale wyciąga wszelkie nieczystości. Dopiero po tej czynności karoseria może być określona mianem nieskazitelnie czystej.

W dalszej kolejności przeprowadzany jest pomiar grubości powłoki lakierniczej i ocena stanu lakieru. Na tej podstawie detailer ustala technikę, przy użyciu której przeprowadzone zostanie odświeżenie lub pełna korekta oraz ustalany jest zakres prac.

Na zakończenie przeprowadzana jest konserwacja nadwozia. W tym celu używane są specjalistyczne woski bądź powłoki ceramiczne (w zależności od oczekiwań Klienta). Warstwa ochronna nie tylko ogranicza przywieranie brudu do nadwozia, ale także zabezpiecza panele przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych, kwaśnych opadów oraz przed drobnymi zarysowaniami.

1 Comments

Leave A Comment