Kiedy szyba samochodowa nadaje się do wymiany?

14 grudnia 2016
Bez kategorii, Nowości

Mała ryska, niewielki odprysk, gwiazda lub pajączek – wygląda dobrze, nie powiększa się. Czy taką szybę w ogóle trzeba wymienić? Niekoniecznie, ale na pewno trzeba ją szybko naprawić. Nawet lekko uszkodzona szyba w każdej chwili może się roztrzaskać, a podczas kontroli drogowej policjant może zatrzymać dokumenty pojazdu.

Twarde prawo, ale prawo

Zasady te wyraźnie są zapisane w przepisach prawa. W ustawie o ruchu drogowym istnieje zapis mówiący o tym, że auto biorące aktywny udział w ruchu drogowym musi być tak utrzymane, by korzystanie umożliwiało dostateczną widoczność kierowcy. Tym samym w przypadku kontroli pojazdu z uszkodzoną szybą, policjant zatrzyma dowód rejestracyjny – do czasu wymiany lub naprawy uszkodzonych szyb. Z kolei diagnosta podczas okresowych badań technicznych nie przedłuży ważności badań.

Czy przednią szybę da się naprawić?

Przednie szyby – hartowane – mają większą wytrzymałość od szyb bocznych i tylnych, najczęściej laminowanych. Dzięki temu jest większa szansa, że szybę będzie można naprawić. Rysa czy pajączek muszą jednak spełniać odpowiednie wymagania: średnica odprysku nie powinna być większa niż 24 mm. Uszkodzenie nie powinno znajdować się dalej, niż 10 cm od krawędzi. Maksymalna długość rysy może wynosić 10 centymetrów.

Zauważoną rysę czy odprysk, którą mamy nadzieję naprawić, trzeba jak najszybciej zabezpieczyć. Nie potrzeba do tego wiele, wystarczy zwykła taśma klejąca. Chodzi o to, by w powstałe szczeliny nie dostał się brud, ponieważ to automatycznie uniemożliwia podjęcie nawet próby naprawy. Taka szyba posypie się w drobny mak.

Jeżeli specjaliści zalecają wymianę, koszty rosną ze 100 złotych do nawet 500. Tyle może kosztować wymiana przedniej szyby.

Najlepsza ochrona? Ubezpieczenie

Naprawa lub wymiana uszkodzonej szyby nie musi być najwyższym wydatkiem w domowym budżecie. Może być jednak dotkliwy – zwłaszcza że jest niezapowiadany. Pieniądze te można przecież odłożyć na zakup nowego telewizora, przeznaczyć na romantyczny weekend za miastem, czy chociażby odłożyć na prywatną emeryturę. Gorzej, jeśli budżet jest napięty na tyle, że takich pieniędzy z portfela wyciągnąć się po prostu nie da, więc czasowo trzeba zrezygnować z prowadzenia samochodu.

Sposobem na uniknięcie takich dotkliwych wydatków może być ubezpieczenie szyb samochodowych na mtu24.pl , to ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel może opłacić naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby w skutek m.in. zderzenia się aut; uszkodzenia kamieniem, który wypadł spod koła auta jadącego przed pojazdem; pożarem sąsiedniego auta czy aktu wandalizmu.

Warto rozważyć taką opcję tym bardziej, że posiadacze polis AC w razie szkody nie utracą zniżek. Ubezpieczenie szyb samochodowych to także możliwość skorzystania ze strzeżonego parkingu do czasu naprawy na koszt ubezpieczyciela.

Leave A Comment