Kupowanie części samochodowych przez Internet – czy to bezpieczne?

30 listopada 2016
Bez kategorii, Nowości

Sklepy internetowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Dziś w sieci kupić można niemal wszystko – sprzęt elektroniczny, odzież, buty, kosmetyki, a także części samochodowe. Niektórzy jednak obawiają się takiej transakcji. Czy to bezpieczne?

Kiedy auto wymaga naprawy z powodu uszkodzenia w wyniku stłuczki, niewłaściwej eksploatacji, czy po prostu zużycia się jego części, konieczne jest oddanie go do naprawy. Serwisowanie samochodu niestety nieodłącznie związane jest z kupowaniem elementów zamiennych do jego poszczególnych układów. Zdarza się, że mechanik sam sprowadza części ze sprawdzonego sklepu, zazwyczaj konsultując się wcześniej z klientem co do ceny, albo wyboru pomiędzy używanymi, fabrycznie nowymi, a oryginalnymi częściami, czy zamiennikami. Czasem jednak klient z różnych powodów decyduje się na samodzielne sprowadzenie wymienianego elementu. Gdzie warto je kupować?

Sklep stacjonarny czy internetowy?

Przeciwnicy zakupów przez Internet twierdzą, że transakcje dokonywane za pośrednictwem sieci są ryzykowne – przede wszystkim nie możemy obejrzeć na własne oczy kupowanego towaru i musimy polegać wyłącznie na zdjęciach i opisie. Jeśli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, może okazać się, że zamiast fabrycznie nowego zamiennika zapłaciliśmy za mocno wyeksploatowaną część, która w żaden sposób nie nadaje się do montażu w aucie. Nierzetelny sprzedający to tylko jeden z problemów, z jakimi można spotkać się kupując części przez Internet. Zdarza się, że przez pomyłkę sprowadzamy produkt, który nie pasuje do naszego samochodu, a wtedy musimy robić zwrot i szukać dalej. Podczas zakupów w sklepie stacjonarnym możemy skorzystać z porady wykwalifikowanego sprzedawcy, a w razie potrzeby poprosić o sprowadzenie części przeznaczonej do konkretnego auta. Łatwiej też może być ze zwrotem kupionego towaru. Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować z zakupów przez Internet?

Wygodnie i szybko – tak kupuje się przez Internet

Mogłoby się wydawać, że kupowanie części samochodowych przez Internet jest tak ryzykowne, że nie warto nawet brać takiej możliwości pod uwagę. Tymczasem wszystko zależy od tego, jaki sklep wybierzemy. Sprawdzone serwisy to gwarancja, że transakcja przebiegnie pomyślnie. Nie można też zakładać z góry, że internetowy sklep chce nas oszukać za wszelką cenę – w końcu można mu wystawić ocenę, a kilku niezadowolonych klientów z pewnością odstraszy kolejnych. Aby mieć całkowitą pewność, że otrzymamy właściwą część, najlepiej jest skorzystać z usług sklepów autoryzowanych, które dostarczają elementy do konkretnych marek samochodów. Same zakupy również nie sprawiają problemów – wystarczy wpisać numer VIN auta w wyszukiwarkę sklepu, aby otrzymać listę części przeznaczonych do konkretnego modelu. Takie rozwiązanie stosuje np. autoryzowany Sklep BMW. Warto przy tym wspomnieć, że przez Internet możemy kupować o dowolnej porze dnia, a przy tym unikamy kolejek i oszczędzamy czas związany z koniecznością dojazdu do sklepu stacjonarnego.

Leave A Comment