Zniżki w OC – to musisz wiedzieć!

18 października 2016
Bez kategorii, Nowości

Ubezpieczenia komunikacyjne OC, które są obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji, drożeją. Można jednak znaleźć korzystną cenowo ofertę takiej polisy, zwłaszcza jeśli dysponuje się wysokimi zniżkami. Jak je zgromadzić i dla kogo są przeznaczone?

Zniżki za bezszkodową jazdę

Najważniejszym czynnikiem, który skłania towarzystwa ubezpieczeniowe do udzielenia wysokich zniżek kierowcom wykupującym obowiązkowe ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu, jest bezszkodowa jazda. Każdy rok jazdy bez spowodowania jakiejkolwiek, nawet najmniejszej stłuczki, powoduje uzyskanie ubezpieczeniowego bonusu, tj. zniżki w wysokości co najmniej 10 proc. Przy zmianie firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczamy pojazd, nie musimy martwić się utratą wypracowanych uprzednio zniżek.

Jak zdobyć zniżki na OC?

System wyliczania bonusów ubezpieczeniowych jest ustalany przez towarzystwa ubezpieczeniowe w sposób indywidualny i nie ma odgórnych przepisów, które regulowałyby tryb przyznawania kierowcom zniżek i zwyżek na OC. Rok po roku bez szkody kierowca otrzymuje zniżki na OC, w ramach tzw. systemu bonus-malus. W większości firm oferujących polisy OC maksymalnie można uzyskać do 60 proc. zniżek, ale np. w Proamie obowiązuje zniżka na poziomie 70 proc., a w Uniqa – 80 proc.

Nie jest powiedziane, że zawsze towarzystwo ubezpieczeniowe będzie udzielało po 10 punktów procentowych zniżki za jeden rok bezszkodowej jazdy. Na przykład w MTU można wypracować maksymalnie 60 proc. zniżki na OC w ciągu 3 lat bezszkodowej jazdy. Już po roku kierowca ma 20 proc. zniżki. Podobnie w firmie Aviva, która jednak przyznanie po 3 latach tylko 40 proc. zniżki. Po 4. roku kierowca ma 45 proc. zniżki.

Przyznanie kierowcy najwyższej możliwej w danej firmie ubezpieczeniowej, zniżki na OC nie jest równoznaczne z tym, że klient korzysta z najbardziej atrakcyjnej cenowo oferty. Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki na polisę odpowiedzialności cywilnej, biorąc pod uwagę wiele kryteriów dotyczących zarówno kierowcy, jak i ubezpieczanego samochodu. Sprawdź ceny OC w porównywarce Ubezpieczamy Auto i przekonaj się, ile można zaoszczędzić i jaka jest różnica pomiędzy najdroższą i najtańszą ofertą ubezpieczeniową.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciele zobowiązani są do oferowania takiego samego zakresu ubezpieczenia OC i sum gwarancyjnych za szkody osobowe i majątkowe, ale mogą dowolnie kształtować jego cenę. O tym, jak znaleźć korzystną ofertę OC można przeczytać na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/tanie-oc/.

Leave A Comment