Aktualności

Muzeum Ferrari – Galeria zdjęć i relacja

22 października 2016
Bez kategorii, Ferrari Nowości Relacje

Na motoryzacyjnym szlaku miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić nie może zabraknąć Muzeum Ferrari, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów aut sportowych na świecie.

Muzeum, tak jak i fabryka Ferrari, znajduje się w małym włoskim miasteczku Maranello, które jest oddalone od stolicy Polski o 1460 km i mniej więcej 14 h jazdy non stop. Całe miasto, oczywiście, żyje marką Ferrari, a na każdym kroku możemy spotkać sklepy z gadżetami czy samochody z koniem na masce. W samym centrum znajduje się fabryka, a kilkaset metrów dalej muzeum. Koszt wejścia to 15 euro, ale uwierzcie nam, nawet jakby kosztowało dwa razy więcej, a dystans byłby jeszcze większy – warto. Warto, ponieważ Ferrari to nie tylko firma produkująca supersamochody, ale również kawał historii. Historii sportów motorowych, która jest świetnie opisana w dwupoziomowym muzeum. Poruszając się zgodnie ze znakami przechodzimy najpierw przez pełen wachlarz współczesnych modeli (Ferrari F40, Ferrari Enzo, Ferrari LaFerrari i tak dalej), po czym przenosimy się w strefy wyścigów z Formułą 1 na czele. Jednak w tym obiekcie nie ma tylko pojazdów. Na miejscu można się pobawić prawdziwą, działającą kierownicą F1, posłuchać komend (tak zwanych team orders) czy też zobaczyć jak wygląda pompa paliw lub stoisko inżynierów w doku. Poza tym, możemy sprawdzić jak działała stara manualna skrzynia biegów z lat 60 czy posłuchać jak zmienił się dźwięk aut Formuły 1 na przestrzeni ostatnich lat. Nie mogło również zabraknąć sali poświęconej tylko i wyłącznie kierowcom i ich trofeom – jest tego mnóstwo!

Zwiedzając Muzeum Ferrari warto zajrzeć do każdego pomieszczenia, nawet takiego jakim jest toaleta. Poważnie, schodząc po schodach do pomieszczenia gdzie są WC również znajdziemy eksponaty! Jedną z ciekawostek jest też wiernie odwzorowany gabinet samego Enzo Ferrari – założyciela firmy.

Muzeum Ferrari to prawdziwa gratka dla każdego motoryzacyjnego fana. Spokojne zwiedzanie tego obiektu zajmuje około godziny, choć my wyszliśmy po 3. Tak naprawdę można tam spędzić i cały dzień napawając się widokiem niesamowitych maszyn. Coś cudownego.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Urban

Leave A Comment