Czy warto kupować części samochodowe na szrocie?

27 października 2016
Bez kategorii, Nowości

Uszkodzenie samochodu to dla kierowcy zawsze bolesna sprawa. Nie dość, że pozostaje on bez auta na kilka dni, to w obliczu wymiany musi on zapłacić często niemałe sumy. Niezależnie od usterki, uszkodzone części samochodowe należy wymienić na nowe. No właśnie, wszędzie słyszymy, że na nowe, ale wielu polskich kierowców decyduje się na zakup części używanych. Czy słusznie?

Podstawowe pytanie, to czy w ogóle opłaca się jeździć na szrot? Zdawać by się mogło, że tak, ale te ów oszczędności dosyć szybko okazują się pozorne. Dlaczego wyprawa na motoryzacyjny szrot mija się z celem? Sprawdźmy…

Kiedy można wybrać się na szrot po auto części?

Zacznijmy od tego, że to, gdzie wybierzemy się po zakup części zamiennych do auta zależy przede wszystkim od tego, jakiej części szukamy. Polskie prawo dopuszcza bowiem w niektórych sytuacjach ponowne zastosowanie poszczególnych elementów auta, np. elementy karoserii, lusterka etc. Jeżeli samochód nie jest już na gwarancji, wyprawa na szrot może się więc okazać dobrym rozwiązaniem w przypadku tych podzespołów.

Czy każda inna część w aucie powinna być nowa?

Niestety, ale tak. Jak tłumaczy ekspert sklepu internetowego z częściami zamiennymi do aut, NoweCzesci.pl: Każdy kierowca, który chce, by samochód służył mu jak najdłużej oraz by charakteryzował się niskim stopniem awaryjności powinien zadbać, by w jego aucie, podczas każdorazowej wymiany poszczególnych podzespołów, zawsze znalazły się fabrycznie nowe, dobrej jakości części zamienne.

Trudno nie przyznać racji. Jakość i wytrzymałość nowych części w stosunku do używanych jest kilkakrotnie wyższa, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę takie części jak np. klocki hamulcowe, tarcze lub amortyzatory, od których prawidłowego stanu zależy bardzo wiele.

Lepiej nowe części samochodowe, ale gdzie?

To oczywiste, że w XXI wieku najbardziej opłaca się kupować w sieci. Motoryzacja nie stanowi tu wyjątku, bo niektóre części samochodowe przez Internet można kupić nawet do 40% taniej niż w placówkach stacjonarnych. Ponadto kupowanie online jest także szybsze i wygodniejsze – nie tracimy czasu na jeżdżenie po sklepach, a zamówione części otrzymujemy pod wskazany adres.

Na koniec drobna uwaga. Mimo, że zakupy online to aktualnie bardzo sprawny i bezpieczny sposób nabywania poszczególnych dóbr, nie oznacza to, że w sieci nie natrafimy na oferty nieuczciwych sprzedawców – a takich niemało. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, pamiętajmy by zapoznać się z historią danego sklepu oraz poznać opinie poprzednich klientów.

2 Comments

Leave A Comment