AC jest zbędne. A może jednak?

10 sierpnia 2016
Bez kategorii, Nowości

O ile każdy, kto jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego w Polsce, musi posiadać ubezpieczenie OC, bo jest ono obowiązkowe, o tyle z AC sprawa wygląda inaczej. Jako że nie jest ono obligatoryjne, wielu kierowców nie decyduje się na jego zakup, uznając je za zbędny wydatek. Czy słusznie? Otóż nie – autocasco okazuje się bowiem bardzo przydatne, o czym przekonasz się podczas lektury artykułu.

OC a AC

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy obowiązkowym OC a dobrowolnym AC. Otóż OC ma za zadanie zabezpieczać właściciela pojazdu przed skutkami finansowymi szkód wyrządzonych przez niego w trakcie poruszania się po drogach publicznych, podczas gdy AC stanowi ochronę przed konsekwencjami szkód wyrządzonych pojazdowi kierowcy. Odszkodowanie z OC jest więc przyznawane nie właścicielowi pojazdu, lecz osobom przez niego poszkodowanym, natomiast odszkodowanie z AC – poszkodowanemu kierowcy. Wynika to z faktu, że OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zaś AC – majątkowe.

Posiadając odpowiednio dobrane autocasco, nie musisz obawiać się kradzieży pojazdu, huraganu, aktów wandalizmu, zarysowania karoserii na parkingu czy innych nieprzewidzianych i w dużej mierze losowych zdarzeń mogących skutkować uszkodzeniem bądź zniszczeniem pojazdu albo jego wyposażenia. OC jest z kolei zawsze identyczne i zapewnia taki sam zakres ochrony, dlatego podczas jego zakupu kierowcy biorą pod uwagę wyłącznie cenę. W wyborze najtańszej oferty pomaga porównywarka OC – najtaniejuagenta.pl. Zupełnie inaczej jest w przypadku autocasco, które powinno być dobrane indywidualnie według potrzeb właściciela.

Kiedy warto kupić AC

Autocasco jest polecane w szczególności posiadaczom drogich i wyprodukowanych niedawno samochodów, których zniszczenie oznaczałaby znaczną utratę majątku właściciela. Jeżeli obawiasz się, że Twoje auto może zostać zdewastowane przez wandali, ukradzione czy zniszczone przez gradobicie, nie zastanawiaj się ani chwili dłużej i wykup najkorzystniejsze ubezpieczenie AC wg Najtaniej u Agenta. Dzięki polisie autocasco już więcej nie będziesz zaprzątać sobie głowy tym, czy Twój pojazd aby na pewno jest bezpieczny.

Wybór AC

O ile przy wyborze OC liczy się cena, o tyle przy AC ma ona zdecydowanie drugorzędne znaczenie. Najważniejszy w tym przypadku jest bowiem odpowiedni zakres ochrony ubezpieczeniowej. Wybierze zatem tę ofertę, która obejmuje najbardziej prawdopodobne z Twojego punktu widzenia zdarzenia zagrażające pojazdowi. Jeżeli więc parkujesz go na niestrzeżonej ulicy, koniecznie uwzględnij ryzyko kradzieży; jeśli boisz się aktów wandalizmu, działania czynników atmosferycznych lub jakichkolwiek innych zdarzeń, postaraj się, aby były one ujęte w polisie. Dopiero kiedy wszystkie Twoje wymagania zostaną uwzględnione, porównaj ceny poszczególnych ofert i wybierz tę najtańszą.

Leave A Comment