Wynajem samochodów a kilometrówka

19 maja 2016
Bez kategorii, Nowości

Gdy jesteś przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę, możesz potrzebować stałego lub czasowego korzystania z usługi wynajmu samochodów. Jeżeli wypożyczasz samochód ciężarowy, nie będzie kwestionowane rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Co zatem z autem osobowym, którym wyjeżdżasz poza miasto lub jeździsz w okolicach prowadzenia działalności? Tutaj często należy odnieść się do pojęcia kilometrówki.

Wypożyczanie aut z kilometrówką w tle

Ten termin z zakresu rozliczania podatku VAT oznacza ewidencję przebiegu pojazdów wynajmowanych na potrzebę prowadzenia przedsiębiorstwa. Takie wydatki związane z działalnością gospodarczą zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, natomiast ogranicza je limit wynikający z kilometrówki.

Obowiązek prowadzenia ewidencji ma na celu właśnie ustalenie limitu, a granica ta jest wynikiem mnożenia liczby przebytych kilometrów przez stawkę z zarządzenia ministra infrastruktury. W tym roku, tak jak w ubiegłym, stawki wyglądają następująco:

  • 0,5214 zł za 1 km przebiegu pojazdu przy pojemności skokowej silnika do 900 cm,
  • 0,8358 zł za 1 km przebiegu pojazdu przy pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm.

Poza tą kwestią istnieje jeszcze kilka innych istotnych, które należy brać pod uwagę, aby zgadzały się wszystkie okresowe i roczne rozliczenia z fiskusem. Samochód niewprowadzony do ewidencji środków trwałych, czyli także ten z wypożyczalni aut, generuje wydatki związane z jego eksploatacją w celach służbowych. Są to przede wszystkim koszty:

  • paliwa,
  • przejazdów autostradą i korzystania z płatnych parkingów,
  • czyszczenia i konserwacji pojazdu w myjni lub zakupionymi preparatami,
  • bieżący serwis oraz prace okresowe, takie jak wymiana opon sezonowych,
  • przeglądy techniczne,
  • ubezpieczenia.

Auto, z którego korzystasz w celach służbowych powinno być sprawne, funkcjonalne oraz odpowiednio ubezpieczone, dlatego ustawodawca pomyślał także o dodatkowych kosztach eksploatacyjnych, niemniej jednak nie wszystkie odliczysz w 100%. Przykładem może być paliwo, od którego nie jest odliczany podatek VAT, dlatego w tej kwestii do rozliczeń włącza się kwotę brutto za zakup paliwa.

Wynajem aut

Wynajem aut

Czynsz za samochód, czyli kilometrówka aut na wynajem

Meritum sprawy stanowi zaliczanie w całości opłaty za wynajem samochodu do kosztów uzyskania przychodu opartego o kilometrówkę. Była to kwestia sporna do czasu wydania interpretacji Ministra Finansów, która stanowi o tym, że wynajem należy rozliczać w całości, pomijając przy tym limit wynikający z kilometrówki. Jeżeli prowadzisz Księgę Przychodów i Rozchodów, możesz w niej zamieścić również fakturę za wypożyczenie samochodu.

Stała opłata za wynajem ponoszona jest przez użytkownika wynajmowanego auta także wtedy, gdy nie jest ono nieustannie używane do uzyskiwania przychodów, dlatego koszt wynajmu, zwanego także czynszem, jest traktowany na innych zasadach, niż koszty eksploatacji samochodów. Jednym z czynników jest także to, że opłata ponoszona jest w wypożyczalni z góry, zanim jeszcze dojdzie do użytkowania pojazdu.

Wypożycz samochód także do jazdy w mieście prowadząc działalność

W przypadku rozliczenia kilometrówki dla jazdy lokalnej znaczenie ma liczba mieszkańców danego miasta lub miejscowości. Możesz skorzystać z tej formy odliczenia, gdy liczba przejeżdżonych kilometrów miesięcznie:

1. nie przekracza 300 km dla miejscowości do 100 000 mieszkańców,

2. nie przekracza 500 km dla miejscowości od 100 000 do 500 000 mieszkańców,

3. nie przekracza 700 km dla miejscowości powyżej 500 000 mieszkańców.

Ryczałt paliwowy w ramach przejazdów lokalnych objęty jest podatkiem dochodowym w wysokości. 18%.

Wybierając korzystny wynajem aut dla siebie i swoich pracowników, możesz zgodnie z prawem i z korzyścią dla budżetu firmy wdrożyć optymalne rozwiązania dotyczące kosztów uzyskania przychodów.

Więcej praktycznych porad o wynajmie samochodu przeczytać można na blogu wypozyczalniaszczecin.pl

2 Comments

Leave A Comment