Rozpoczęcie produkcji nowego Opla Astry w Gliwicach

30 września 2015
Bez kategorii, Nowości Opel Relacje

W 1996 roku General Motors zdecydowało, że spośród 100 miast z całego świata to właśnie polskie Gliwice będą idealnym miejscem na najnowocześniejszą, w tamtych latach, fabrykę świata. Zaledwie 22 miesiące od pierwszego przysłowiowego wbicia łopaty fabryka była już gotowa i w październiku 1998 roku z jej taśm zjechał pierwszy samochód: Opel Astra Classic I.


Dziś niemal 20 lat później gliwickie fabryki Opla po raz kolejny zapisują się na kartach motoryzacyjnego świata, bowiem uroczyście otworzono linię montażową dla najnowszego dziecka Opla, czyli Opla Astry piątej generacji (oznaczenie K). W tak ważnym dla świata motoryzacyjnego i dla gospodarki Polski momencie nie mogło zabraknąć ważnych osobistości. Swoje przemówienia miał między innymi wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński, wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej w grupie Opel, Peter Christian Kuspert, konsul Stanów Zjednoczonych Walter Braunohler oraz prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Choć w naszym odczuciu najbardziej dumnymi osobami na całej hali byli pracownicy, którzy tego dnia stawili się niemal w komplecie (Opel łącznie zatrudnia ok 3500 osób), aby podziwiać swoje dzieło. Widać było radość narysowaną na ich twarzach. Tego dnia od godziny 10 cała linii montażowa była zatrzymana, tak żeby wszyscy mogli podziwiać ten jakże ważny moment. Poza Oplem Astrą piątej generacji w fabryce w Gliwicach wciąż będzie jeszcze produkowany Opel Astra poprzedniej generacji w odmianie 3 drzwiowej GTC i sedan (póki co Astra K nie została zaprezentowana w takim nadwoziu) oraz sportowej OPC jak i kabriolet Opel Cascada.

Nowy Opel Astra

Nowy Opel Astra

Otwarcie linii montażowej było też świetną okazją, aby przyjrzeć się z bliska, podotykać, a nawet zrobić rundkę jako pasażer po ogromnym terenie fabryki. Czasu oczywiście było mało, ale tak naprawdę dla wszystkich liczyły się 2 kwestie. Poprzednia, czwarta generacja była dobrym, poprawnym samochodem, ale nie można było o niej powiedzieć, że jest najlepsza, idealna. Ładna, zgrabna, nieźle wykonana i wyposażona. Niestety, jej największymi bolączkami, o których pisali niemal wszyscy była waga oraz zbyt przeładowana deska rozdzielcza. Zresztą sami włodarze General Motors o tym świetnie wiedzą, bowiem już podczas prezentacji padło bardzo ważne dla nas stwierdzenie: Opel Astra piątej generacji jest lżejszy w porównaniu do poprzednika od 120 do aż 200 kg! Aż chciałoby się wstać i krzyknąć: Nareszcie! Również drugi problem rozwiązano znakomicie. Konsolę zawaloną licznymi guzikami, przyciskami i pokrętłami zastąpiono pięknie wkomponowanym wyświetlaczem dotykowym, wokół którego jest tylko kilka przełączników. Brawo i jeszcze raz brawo. Oczywiście, w tańszych odmianach na pewno nie będzie aż tak okazałego ekranu, ale, niestety, póki co nie dane nam było zobaczyć jak to będzie się prezentować.


Oglądając i dokładnie dotykając najnowszego Opla Astrę muszę przyznać, że jest on naprawdę dobrze spasowany i nieźle wykonany. Oczywiście, wciąż natrafimy na twardsze plastiki, ale wyglądają naprawdę dobrze. To co zaskoczyło chyba wszystkich to ilość miejsca na tylnej kanapie. Przestrzeni jest bardzo dużo zarówno na głowę jak i nogi. Szkoda tylko, że nie znalazło się miejsce na podłokietnik, który jednak przydaje się przy dłuższych podróżach. Być może jednak pojawi się jako wyposażenie opcjonalne. Mówiąc o nowej Astrze nie sposób nie powiedzieć kilku słów o jej wyglądzie. W zasadzie wystarczyłby jeden wyraz: śliczna. W naszym odczuciu mimo iż zmiany są w stosunku do poprzednika niewielkie to poszły w bardzo dobrym kierunku. Samochód już nawet wygląda na lżejszy, dzięki nieco ostrzejszym kształtom i jest zarazem nowocześniejszy.

Nowy Opel Astra

Nowy Opel Astra

Nowości znajdziemy również pod maską Opla Astry K. Od teraz zagoszczą tam silniki benzynowe i wysokoprężne o mocach od 95 do 200 KM i pojemnościach od 1 do 1.6 litra. Bazowym motorem będzie znany i bardzo udany wolnossący benzynowy silnik 1.4, który generuje moc 100 KM (sugerowana cena to 59 900 zł). Jednostkami debiutującymi w nowej Astrze są turbodoładowane benzyny o pojemności 1.0 i 1.4, które osiągają kolejno 105 i 140 KM. Pierwszy silnik jest trzycylindrową jednostką, która ma się charakteryzować najmniejszym w tej klasie samochodów spalaniem – według producenta średnio 4.2 l na każde 100 km. Zresztą duża redukcja masy wpływa bardzo pozytywnie na spalanie, które będzie teraz nawet o kilkanaście procent niższe. Za 71 900 zł Opel Astra będzie dostępny z najsłabszym wariantem silnika wysokoprężnego 1.6 CDTI. Motor występuje w trzech opcjach: 95, 120 oraz 136 KM. Dla fanów mocniejszych wrażeń Opel oferuje jednostkę turbo 1.6 ECOTEC o mocy aż 200 KM i 300 Nm. Póki co, nic nie wiadomo o planach odmiany typowo sportowej OPC, ale my wierzymy, że się taka pojawi.


Do tej pory Astra J miała dwie wady: wagę i przeładowaną deskę rozdzielczą. Najnowsza generacja, Opel Astra K, nie dość, że jest sporo lżejsza (od 120 do 200 kg) i ma dużo bardziej przejrzystą konsolę, to dodatkowo jest ładniejsza, znacznie przestronniejsza i ma bogatsze wyposażenie. To musi być dobry samochód. Zresztą ludzie też tak uważają bo zanim jeszcze ruszyła produkcja, Opel dostał już 30 00 zamówień.

Tekst i zdjęcia Bartłomiej Urban

Leave A Comment