Gama jednostek napędowych nowego Volvo XC90

16 lipca 2014
Bez kategorii, Nowości Volvo
Gama jednostek napędowych nowego Volvo XC90

Volvo ujawniło więcej szczegółów na temat gamy jednostek napędowych obecnych w nowym XC90. Pod maską znajdą się zarówno silniki diesla jak i benzynowe, jednak najmocniejszą opcją będzie wersja hybrydowa o łącznej mocy ok. 400 KM.
W tym SUV-ie z napędem hybrydowym typu plug-in, 4-cylindrowa jednostka benzynowa z rodziny Drive-E współpracować będzie z silnikiem elektrycznym co w znaczny sposób obniży zużycie paliwa.

Volvo poinformowało o silnikach, które znajdziemy pod maską nowego modelu XC90. SUV szwedzkiej marki dostępny będzie w wersji benzynowej, diesel oraz hybrydowej typu plug-in. XC90 wyposażone w najwyższej klasy jednostkę napędową T8 Twin Engine z rodziny Drive-E zapewni możliwość łączenia w sobie mocy silnika elektrycznego i spalinowego. Dodatkowo akumulatory mają możliwość doładowania bezpośrednio z sieci elektrycznej.

Wielu producentów od lat zmaga się z problemem połączenia dużego rozmiaru akumulatora z przestronnym, luksusowym wnętrzem samochodu. W nowym XC90, opartym na architekturze SPA, wkomponowanie akumulatorów i silników elektrycznych w nadwozie odbyło się bez zmniejszenia przestrzeni pasażerskiej czy ładunkowej samochodu.
W zaproponowanym przez Volvo rozwiązaniu silnik benzynowy będzie miał moc ponad 300 KM.


„Nowe XC90 udowadnia, że mniejsze zużycie paliwa nie musi oznaczać gorszych osiągów, a w sprzyjających warunkach może ono wynieść nawet 2 l/100 km” – mówi Peter Mertens, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju w Volvo Car Corporation. „Co więcej, zadbaliśmy również o to, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Silnik w nowym XC90 będzie emitował CO2 na poziomie ok. 60 g/km, spełniając tym samym normy NEDC. Jeszcze nigdy żaden SUV nie oferował takiej mocy, przy tak niskiej emisji CO2” – dodaje Mertens.

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, Grupa Volvo jest liderem branży pod względem redukcji średniej emisji dwutlenku węgla. „W latach 2012-2013 udało nam się zmniejszyć emisję aż o 8.4 proc. Nie zamierzamy na tym poprzestawać” – zaznacza Mertens.

W mieście ekologicznie – w trasie dynamicznie

Standardowa jazda XC90 ma odbywać się domyślnie w trybie hybrydowym. Wykorzystywany będzie wówczas zarówno dwulitrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy Drive-E wyposażony w turbodoładowanie, który napędzać będzie przednie koła, jak i silnik elektryczny o mocy 80 KM (60 kW) odpowiedzialny za napęd tylnych kół.

Wraz z przyciśnięciem specjalnego włącznika kierowca będzie mógł przełączyć się na tryb miejski – napędzany w pełni elektrycznie, cichy i nie emitujący spalin. Kiedy natomiast potrzebować będziemy większej mocy, możliwy jest szybki powrót do trybu łączącego silnik benzynowy i napęd elektryczny o mocy ok. 400 KM i momencie obrotowym 640 Nm. W tym trybie siedmioosobowy SUV będzie mógł przyspieszyć do „setki” w ok. 6 sekund. Docelowo silniki Drive-E będą napędzały wszystkie modele marki Volvo.

Pełna gama jednostek

Oprócz silnika Twin Engine o oznakowaniu T8 w ofercie XC90 dostępne będą także inne jednostki. Nowy SUV może być wyposażony także w turbodiesla z gamy silników D5 AWD. Jego parametry to: 225 KM, 470 Nm, z najlepszą w swojej klasie wydajnością ok. 6 l/100 km. Kolejny do wyboru to czterocylindrowy silnik Diesel D4, który generuje 190 KM mocy oraz 400 Nm momentu obrotowego ze średnią spalania ok. 5 l/100 km.

W ofercie znalazły się również dwa silniki benzynowe. Pierwszym jest silnik T6, który oferuje 320 KM i okrągłe 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Drugi to T5 – 254 KM i 350 Nm.

Leave A Comment