Wymiana opon – kiedy to zrobić?

11 lipca 2013
Bez kategorii, Nowości Publikacje
Magazyn z oponami

Pomimo nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w dalszym ciągu to opony w największym stopniu decydują o bezpieczeństwo jazdy. Warto więc poznać sytuacje, kiedy to konieczna jest ich wymiana na nowe. Właśnie po to, by podróż z jednego miejsca w drugie odbyła się bez przykrych przygód.


Zmiana co sezon

Opony powinniśmy wymieniać przede wszystkim co sezon. Na jesieni zmieniamy opony letnie na zimowe, na wiosnę zaś dokonujemy czynności odwrotnej. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że podczas wizyty w warsztacie pracownicy są w stanie ocenić jakość opon i ich zużycie w obu kompletach, a jeśli będzie to konieczne – zasugerują nam wymianę poszczególnych z nich. W ten sposób możemy być pewni, że dostosowując się do wymagań serwisowych będziemy prowadzić auto wyposażone w bezpieczne ogumienie.

Przebicie opony

Fizyczne uszkodzenie opony, choć zdarza się rzadko, to jednak wymaga często wymiany całej opony, której nie da się już w żaden sposób naprawić. I choć na rynku istnieją produkty, które pozwalają nawet na jazdę po przebiciu ogumienia, to jednak nie są one jeszcze bardzo popularne. Warto jednak pamiętać o tym, że uszkodzenie jednej opony może wiązać się z koniecznością wymiany dwóch – zużywają się one bowiem w zbliżony sposób po obu stronach pojazdu na jednej osi i założenie nowej opony po jednej stronie, a już używanej opony po drugiej stronie, może powodować niebezpieczeństwo jazdy.

Uszkodzenie lub istotne zużycie bieżnika

Podróże po krajowych drogach często dostarczają wielu emocji. Szczególnie wtedy, kiedy opony zostaną uszkodzone przez złej jakości nawierzchnię czy też ze względu na olbrzymi przebieg zostaną po prostu zużyte. Kontrola stanu w profesjonalnym serwisie, tj. Euromaster pozwoli nam na określenie zużycia bieżnika i ewentualną wymianę opon w razie potrzeby.

Uszkodzenia ze względu na wiek opony

Innym typem uszkodzenia, który koniecznie powinien alarmować właściciela auta, są zmiany spowodowane starzeniem się opony. Użytkowanie kompletu ogumienia w określonych warunkach atmosferycznych przez długi czas może doprowadzić do tego, że opony po prostu się zestarzeją – po kilku latach jazdy na jednym komplecie musimy być na to przygotowani. Wtedy najlepiej wymienić opony na nowe, dzięki czemu będziemy mieć pewność bezpieczeństwa podróży.

Leave A Comment