Porsche 911 50th Anniversary Edition – subtelna rocznica

14 czerwca 2013
Bez kategorii, Nowości Porsche

Model Porsche 911 ma już 50 lat i Porsche nie byłoby sobą, gdyby nie stworzyło z tej okazji specjalnego limitowanego samochodu.


Nie liczcie na jakieś fajerwerki wizualne, w końcu mówimy o Garbusie który od 50 lat przechodzi coś w rodzaju kuracji odmładzającej. I tak limitowana edycja to Carrera S okraszona kilkoma nowymi detalami. Po pierwsze, posiada ona nieco poszerzoną karoserię (44 mm szerokości więcej), dokładnie taką jak posiadają 911 z napędem na 4 koła. Nadwozie pokrywa jeden z dwóch specjalnie opracowanych lakierów: Graphite Grey i Geyser Grey oraz jeden standardowy: czarny. Kolejnym smaczkiem są 20-calowe felgi stylizowane na oryginalne Fuchy czy napis na klapie do którego użyto dokładnie takiej samej czcionki jak przy pierwszych modelach 911.

W środku ujrzymy fotele o typowym dla lat 60 wykończeniu w tak zwany wzór Pepita. Oprócz tego nawiązaniem do starszych modeli jest zielone podświetlenie zegarów. Poza tymi małymi zmianami, wnętrze pozostało bez zmian. Nie ruszono również kwestii mechanicznych. „Prosiaka” napędza 400-konny bokser o pojemności 3,8 litra. Wraz z nim do wyboru mamy albo 7-stopniową skrzynię manualną albo automatyczną przekładnię PDK. Auto przyśpiesza do 100 km/h w czasie 4,5 sekundy oraz osiąga 300 km/h (298 z PDK).

Pierwszy raz 50th Anniversary ujrzy światło dzienne na targach we Frankfurcie, które odbędą się we wrześniu tego roku. Do sprzedaży trafią 1963 sztuki tego modelu, co jest oczywiście nawiązaniem do daty powstania pierwszej 911. Cena w Niemczech to 121 119 euro, a kupić ją będzie można od 23 września. Mimo iż zmiany w porównaniu do zwykłej Carrery S są minimalne to i tak czujemy, że sprzeda się jak świeże bułeczki.

Bartłomiej Urban

Leave A Comment