Aktualności

Rzeczywiste koszty posiadania samochodu

1 marca 2013
Bez kategorii, Nowości Publikacje
Korek drogowy

W obecnych czasach posiadanie samochodu nie jest luksusem. Używane pojazdy w bardzo dobrym stanie jesteśmy w stanie kupić już za kilkanaście tysięcy złotych a najtańsze, również używane i kilkunastoletnie auta kosztują czasem nawet mniej niż tysiąc złotych. Wszystko to sprawia, że kupno samochodu nie jest dużym wydatkiem. Co innego w przypadku kosztów utrzymania pojazdu.

Pierwszym i najważniejszym są koszty związane z dokonaniem transakcji – jeśli kupujemy auto z komisu to musimy zapłacić odpowiednią prowizję, ponieść koszty rejestracji samochodu w odpowiednim urzędzie a czasem należne są również podatki importowe. Drugim bardzo ważnym kosztem jest ubezpieczenie OC. Najlepiej skorzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl – daje ona możliwość na poznanie przez nas rozmaitych stawek ubezpieczycieli i pozwoli nam na wybranie najtańszej oferty.


Musimy pamiętać, że młodzi kierowcy posiadają często zwyżki na to ubezpieczenie i wszystko to sprawia, że koszt ten może przekroczyć nawet tysiąc złotych w skali roku. Jeśli już ubezpieczenia zostaną przez nas zapłacone, możemy spokojnie jeździć pojazdem. Jednak to nie koniec rzeczywistych kosztów posiadania pojazdu, które nie są bezpośrednio związane z paliwem. Te koszty to chociażby stosowne przeglądy i naprawy serwisowe naszego pojazdu – zazwyczaj co miesiąc jest to wydatek kilkuset złotych. Poważniejsze naprawy (szczególnie w przypadku starszych i mniej popularnych aut) mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Poza tym należy oczywiście doliczyć takie koszty, których standardowo nie liczymy – jak chociażby koszt płynu do spryskiwaczy, myjni samochodowej czy nawet odświeżaczy powietrza do naszego auta. Wszystko to sprawia, że warto porządnie zastanowić się nad zakupem własnego pojazdu. Dla wielu osób, szczególnie mieszkających w mieście i nie jeżdżących na długich trasach, może okazać się, że lepszym rozwiązaniem okaże się korzystanie z taksówek i czasem wypożyczanie samochodu. Warto przemyśleć to wszystko, bowiem auto jest naprawdę kosztownym w utrzymaniu urządzeniem.

Leave A Comment