Audi SQ5 TFSI – kolej na benzyniaka

13 stycznia 2013
Bez kategorii, Audi Nowości

Po niedawno zaprezentowanym podwójnie doładowanym ropniaku, który zagościł pod maską Audi SQ5 przyszła pora na równie mocną benzynową jednostkę.


Auto, którego światowa premiera odbędzie się na najbliższych targach motoryzacyjnych w Detroit, zostanie wyposażone w 3-litrowy, wspomagany kompresorem silnik V6 TFSI o mocy aż 354 KM i o momencie wynoszącym 470 Nm. Dzięki takim parametrom, sprint do pierwszej setki trwa tylko 5.3 s, a prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Moc przenoszona jest na asfalt za pomocą napędu na cztery koła Quattro przy pomocy 8-stopniowej automatycznej skrzyni Tiptronic. Średnie spalanie ma podobno wynosić 8.5 litra na sto kilometrów. Auto w porównaniu do zwykłego Q5 jest niższe o 30 mm oraz posiada w standardzie 20-calowe aluminiowe felgi (w opcji są również 21).

Zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz auto będzie wyglądało niemal identycznie jak jego brat z dieslem pod maską. Auto ma trafić do sprzedaży już w tym kwartale. Niestety, nie będzie można go kupić w prawie całej Europie, wyjątkiem jest rynek ukraiński. Poza tym, samochód będzie można kupić w Chinach, Japonii, Brazylii, Argentynie, Chile, RPA, Singapurze, Korei Południowej oraz na rynku północnoamerykańskim.

Bartłomiej Urban

Leave A Comment