Suzuki Swift S1600 w 50. Rajdzie Barbórka Warszawska

Suzuki Swift S1600

Legendarny Suzuki Swift S1600 wraca do rajdów. Już 1 grudnia Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz pojadą w nim w najpopularniejszej imprezie motoryzacyjnej w Polsce – jubileuszowym 50. Rajdzie Barbórka. Załoga wystartuje samochodem specjalnie wypożyczonym na tą imprezę dzięki wsparciu Suzuki Motor Poland.

Jubileuszowy 50. Rajd Barbórka organizowany jest w centrum Warszawy. Na trzech odcinkach specjalnych: Cytadela, Służewiec i Bemowo rozegra się walka o udział najlepszych załóg w najsławniejszym polskim odcinku specjalnym – OS Karowa. Zespół Tomasz Gryc / Michał Kuśnierz wystartuje w specjalnie wypożyczonym na tą imprezę samochodzie rajdowym – Suzuki Swift S1600.


Debiut Suzuki Swift S1600 odbył się w 5 sierpnia 2005 w Rajdzie Finlandii. Samochód został zbudowany w oparciu o założenia klasy Super 1600 na bazie seryjnego samochodu Suzuki Swift z nadwoziem trzydrzwiowym. Swift S1600 bazował na doświadczeniach zebranych w czasie i startów swojego poprzednika Ignisa S1600.

Pierwsze zwycięstwo Swifta S1600 w serii JWRC (Junior Word Rally Championship) zostało odnotowane w Rajdzie Szwecji w lutym 2006 (załoga P.G. Andersson / Jonas Andersson). Pierwszy start z polskim kierowcą na pokładzie odbył się 19 maja 2006 (załoga Michał Kościuszko / Jarosław Baran) w rajdzie Włoch (10 miejsce). Rok 2006 to także sezon startów Swifta S1600 w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski – zwycięstwo w klasie S1600 w Rajdzie Elmot.

Najsłynniejszymi kierowcami startującymi za kierownicą Swifta S1600 byli: Michał Kościuszko, P.G. Andersson, Urmo Aava oraz Guy Wilks.

Tomasz Gryc, który zasiądzie za kierownicą Suzuki Swift S1600, nie kryje podekscytowania startem w tej rajdówce.

– To nasz pierwszy start samochodem klasy S1600. Wybór padł na Suzuki Swift S1600, który na odcinkach specjalnych odnosił znaczące sukcesy sportowe i wygrywał niejednokrotnie w swojej klasie. Wspólnie z Michałem Kuśnierzem i naszymi partnerami, chcemy pokazać szybką i bezkompromisową jazdę. Liczymy, że po raz kolejny zakwalifikujemy się na OS Karowa i damy popis rajdowej techniki prowadzenia tak ekstremalnej rajdówki. – mówi Tomasz Gryc.

Kierowca Tomasz Gryc wraz z pilotem Michałem Kuśnierzem tworzą razem zespół od 2010 roku i mają na swoim koncie już wiele sukcesów. W 2011 roku zdobyli liczne tytuły – Mistrza Polski w klasie R2B, V-ce Mistrza Polski w Grupie R, V-ce Mistrz Polski w Citroen Racing Trophy, a także II V-ce Mistrza Słowacji w Grupie 6. W 2012 zespół skończył sezon Mistrzostw Polski, zdobywając kolejny tytuł mistrzowski – V-ce Mistrza Polski w klasie 6.

Leave A Comment