Już 500-tysięcy Fordów z silnikiem EcoBoost

26 listopada 2012
Bez kategorii, Ford Nowości
Ford EcoBoost

Ford świętuje ważne wydarzenie w historii technologii EcoBoost: zaledwie trzy lata po prezentacji (w 2009 roku), z linii produkcyjnej zjechał 500-tysięczny egzemplarz silnika wykorzystującego ten wydajny układ.

Ponad 130 000 takich jednostek napędowych trafiło pod maski pojazdów sprzedanych w Europie, natomiast 500-tysięczny egzemplarz został zamontowany w Fordzie Escape 2013 wyprodukowanym w fabryce Forda w Louisville, w Stanach Zjednoczonych.

Globalna rodzina silników EcoBoost obejmuje jednostkę o pojemności 1.0litra nagrodzoną tytułem „International Engine of the Year” oraz silniki o pojemności 1,6, 2,0 i 3,5 litra. W momencie debiutu silnika EcoBoost w Fordzie Fusion oferowanym w Ameryce Południowej, ta oszczędna technologia będzie dostępna we wszystkich regionach świata, w których jest obecny Ford.


Technologia EcoBoost została po raz pierwszy zastosowana w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku, natomiast jej europejski debiut nastąpił rok później, kiedy te nowoczesne jednostki napędowe trafiły pod maskę Fordów C-MAX i Grand C-MAX. Silniki tego typu są obecnie oferowane w Europie w Fordach Fiesta, B-MAX, Focus, Mondeo, S-MAX i Galaxy. Na początku 2013 roku jednostka EcoBoost po raz pierwszy pojawi się w europejskim samochodzie z napędem na cztery koła, a będzie to nowy Ford Kuga.

Ford posiada obecnie ponad 125 patentów przyznanych technologii EcoBoost, która wykorzystuje turbodoładowanie, układ bezpośredniego wtrysku paliwa oraz układ zmiennych faz rozrządu w celu obniżenia zużycia paliwa o około 20 procent przy zachowaniu doskonałych osiągów.

Do roku 2015 Ford planuje trzykrotnie zwiększyć produkcję samochodów z silnikami EcoBoost w Europie, do poziomu około 480 000 egzemplarzy. Dla porównania, w zeszłym roku wyprodukowano 141 000 pojazdów z tymi jednostkami. Ponad 300 000 samochodów z zakładanego rocznejwielkości produkcji będzie wyposażonych w nowy silnik EcoBoost o pojemności 1.0litra.

Ford Focus 1,0 l EcoBoost, który pojawił się w ofercie w tym roku, już teraz stanowi niemal 30 procent całkowitej sprzedaży tego modelu w Europie.

Leave A Comment