Ford Fiesta z systemem Active City Stop

Nawet najbardziej uważni kierowcy mrugają powiekami, a w tym czasie opracowany przez Forda system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, który debiutuje w europejskiej wersji nowego Forda Fiesta, przechwytuje i analizuje piętnaście obrazów drogi przed samochodem w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.

Ford Fiesta (2013) Ford Fiesta (2013) Ford Fiesta (2013) Ford Fiesta (2013)

System Active City Stop wykorzystuje zaawansowany czujnik światła i odległości, skanując obszar ruchu przed samochodem 50 razy na sekundę – czyli ponad dwa razy szybciej, niż wynosi standardowa prędkość wyświetlania kadrów w przemyśle filmowym, wyrażana w klatkach na sekundę – co pozwala zapobiec kolizjom do prędkości 15 km/h i zredukować ich skutki do prędkości 30 km/h.

„W ruchu miejskim najczęściej dochodzi do kolizji przy małych prędkościach, ponieważ kierowcy nie zwracają uwagi na fakt, iż samochód jadący z przodu zatrzymał się,” powiedziałFlorian Schweter, inżynier ds. systemu Active City Stop w nowym Fordzie Fiesta, Ford of Europe. „W warunkach dużego, wolno poruszającego się ruchu ulicznego oraz w obliczu wielu sytuacji prowadzących do rozproszenia uwagi niezbędny może się więc okazać opracowany przez Forda system Active City Stop.”

Każdego roku ponad pół miliona osób odnosi obrażenia w wypadkach samochodowych tylko na drogach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. W jednym na osiem przypadków dochodzi do urazów w następstwie uderzenia w tył pojazdu – w sytuacjach tego typu ochronę zapewnia oferowany przez Forda system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop.

Ford Fiesta (2013) Ford Fiesta (2013) Ford Fiesta (2013)

System nieustannie monitoruje odległość od samochodu jadącego z przodu, oblicza ryzyko uderzenia w pojazd stojący przed Fordem Fiesta lub poruszający się od niego wolniej oraz przygotowuje układ hamulcowy nowego Forda Fiesta do działania z maksymalną siłą w razie potrzeby. Jeśli kierowca nie podejmie odpowiednich działań zmierzających do uniknięcia kolizji – poprzez rozpoczęcie hamowania lub wykonanie manewru omijania – system rozpocznie hamowanie, ograniczy moment obrotowy silnika i uruchomi światła awaryjne.

Active City Stop zadebiutował w nowym Fordzie Focus i do dziś znalazł ponad 70 000 nabywców. Ten zaawansowany system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach jest już oferowany w modelach Ford C-MAX, Ford Grand C-MAX oraz w nowym Fordzie B-MAX. W 2011 roku system montowany w nowym Fordzie Focus otrzymał nagrodę Euro NCAP Advanced.

„System Active City Stop zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo kierowcom Forda oraz innym użytkownikom dróg,” powiedziałSchweter. „Aktywacja hamulców w sytuacji awaryjnej to rozwiązanie ostateczne, a system działa w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko niewłaściwego użycia. Mamy nadzieję, że nasi klienci nigdy nie będą musieli korzystać z funkcji nowego systemu, jednak wierzymy, że jego obecność na pokładzie samochodu zapewni prowadzącemu spokój ducha.”

Leave A Comment