Aktualności
Jak zaoszczędzić 150 zł na zakupie (18 października, 2023 2:21 pm)
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Nissan TeRRA Concept – ekologiczny SUV

12 września 2012
Bez kategorii, Nissan Nowości Paryż 2012

Koncepcyjny SUV Nissan TeRRA, który 27 września 2012 roku zostanie zaprezentowany na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu, łączy dwa największe atuty Nissana – sylwetkę pojazdu sportowo-użytkowego i technologie pojazdów elektrycznych. Dzięki temu doskonale radzi sobie w terenie i wielkomiejskich ulicach, po których porusza się bezszelestnie. TeRRA z innowacyjnym napędem elektrycznym na 4 koła zasilanym z ogniw paliwowych i muskularnym choć kompaktowym nadwoziem otwiera zupełnie nowe terytorium dla motoryzacji zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nissan TeRRA Concept

Nissan TeRRA Concept

Nissan TeRRA Concept

Nissan TeRRA Concept

TeRRA jako „jedyny zeroemisyjny SUV” ma kontynuować sukces z powodzeniem użytkowanych w mieście pojazdów sportowo-użytkownych i crossoverów takich jak Murano czy Qashqai. Nissan chce przy tym zademonstrować swoje doświadczenie w stosowaniu ogniw paliwowych. Samochód został zaprojektowany jako funkcjonalny i elastyczny pojazd dla generacji młodych i aktywnych konsumentów, w odpowiedzi na ich zapotrzebowanie na ekologiczny środek lokomocji, który poradzi sobie w każdych warunkach drogowych.

„Postawiliśmy sobie zadanie połączenia atutów Nissana w segmencie SUV-ów oraz zeroemisyjnej mobilności, zaś ogniwa paliwowe mają poszerzyć nasze możliwości w tym ostatnim aspekcie” – wyjaśnił Francois Bancon, dyrektor generalny ds. strategii i planowania produktów w firmie Nissan. „Ze względu na rozmiary i określoną wytrzymałość raczej nie jest to samochód na pustynne bezdroża, ale jako miejski SUV sprawdzi się znakomicie. Unikatowe rozmieszczenie foteli po przekątnej zapewnia atrakcyjne wrażenia z jazdy dzięki doskonałe widoczności, która daje poczucie panowania nad pojazdem i otoczeniem w każdych warunkach.

Surowy z zewnątrz, przytulny i przyjazny w środku

„Czerpaliśmy inspirację ze stylu życia młodych klientów z północnej Europy” powiedział Shiro Nakamura, wiceprezes i dyrektor kreatywny w firmie Nissan. „Wiemy, że chcieliby oni móc przemieszczać się ekologicznie, a jednocześnie docierać nawet w mniej dostępne okolice”.

Nissan TeRRA Concept

Nissan TeRRA Concept

Nissan TeRRA Concept

Nissan TeRRA Concept

„Wyobraziliśmy sobie, że będą to wyprawy na łono przyrody, dlatego sylwetka koncepcyjnego SUV-a jest bardziej muskularna, co pasuje także do naszej wizji zeroemisyjnej przyszłości” – dodał Nakamura.

„Jak przystało na pojazd sportowo-użytkowy, TeRRA ma duże koła, wysoko poprowadzoną dolną krawędź okien, masywne słupki i wąskie szyby boczne. Jednak dzięki smukłej sylwetce między mocno zarysowanymi błotnikami i wnękami kół oraz wyprofilowanej masce wspomniana muskulatura nie sprawia wrażenia przesadnie wyeksponowanej. Ostre narożniki, krótkie zwisy i zdecydowany kontur lamp nadają pojazdowi minimalistyczny i masywny wygląd. Wizerunku „nowoczesnej surowości” dopełnia aerodynamiczna osłona w jaskrawym kolorze chroniąca całe podwozie”.

Z surowością nadwozia kontrastuje ciepłe i przyjazne wnętrze. Panele drzwi wykonane są częściowo z jasnego drewna, a częściowo z akrylu polakierowanego w intrygujący wzór. Otoczenie kabiny metalową ramą na wysokości ramion daje poczucie bezpieczeństwa osobom podróżującym TeRRĄ. Kontrast drewna z metalem dominuje na całej desce rozdzielczej, a połączenie buku z akrylem ociepla wnętrze. Miejsce osadzenia kierownicy i zestawu wskaźników jest delikatnie zwrócone w stronę kierowcy, co tylko minimalnie zakłóca prostotę linii deski rozdzielczej.

Jednolita cyfrowa przestrzeń…

Zestaw wskaźników przed oczami kierowcy też jest jedyny w swoim rodzaju. To elektroniczny tablet, podobny do popularnych dziś urządzeń przenośnych, który jest jednocześnie „inteligentnym kluczykiem”. Kierowca umieszcza go w konsoli po zajęciu miejsca w pojedzie i zabiera ze sobą po skończonej podróży. Tablet podłączony do gniazda w konsoli Nissana TeRRA domyślnie wyświetla prędkość i inne istotne w czasie jazdy parametry. Kierowca może go jednak wykorzystać także jako wyświetlacz systemu rozrywki, łączności, nawigacji oraz innych funkcji. Poza pojazdem zestaw wskaźników działa jak zwykły tablet, pozostając jednak w stałym kontakcie z samochodem. W ten sposób zrealizowano koncepcję płynnego połączenia systemu informacji i łączności na drodze i w każdej innej sytuacji.

…oferuje nowe spojrzenie na drogę

Dzięki niemal centralnej pozycji kierowcy i unikatowemu układowi foteli rozmieszczonych po przekątnej pasażerowie podróżujący z tyłu nie siedzą bezpośrednio za przednimi fotelami, ale mogą obserwować drogę niejako zaglądając przez ramię osobom podróżującym z przodu.

„Kierowca siedzący pośrodku zamiast z lewej czy prawej strony samochodu zyskuje zupełnie nową perspektywę i doskonałą widoczność” – przekonuje Nakamura. „Układ foteli rozmieszczonych po przekątnej pozwala wszystkim pasażerom obserwować drogę przed pojazdem”.

W samym układzie foteli można odnaleźć motyw sześciokąta powtarzający się także w innych aspektach stylistyki pojazdu. Po złożeniu trzech foteli pasażerów podłoga w kabinie modelu TeRRA jest zupełnie płaska, co znacznie ułatwia przewożenie rowerów, kajaków czy mebli do samodzielnego montażu ze znanego sklepu o skandynawskim rodowodzie. Płaska powierzchnia to także zasługa wyjątkowo kompaktowej konstrukcji zeroemisyjnego zespołu napędowego.

Moc, napęd 4×4 i zero emisji

Mimo że TeRRA to dopiero samochód koncepcyjny, a nie techniczny eksponat, elektryczny napęd 4×4 zasilany z ogniw paliwowych to już nie fantastyka naukowa.

Koła przednie są napędzane elektrycznie, podobnie jak w dostępnym na rynku Nissanie LEAF. W obydwu kołach tylnych, których napęd włącza się w razie potrzeby, zastosowano wbudowane silniki elektryczne oparte na działających prototypach pochodzących z trzech kolejnych edycji koncepcyjnego PIVO. Z uwagi na brak wału napędowego czy półosi, w kabinie ani w podwoziu nie ma tunelu, który musiałby osłaniać te podzespoły. Dzięki temu zarówno podłoga w przedziale pasażerskim, jak i podwozie są idealnie płaskie.

Pod maską znalazło się dostatecznie dużo miejsca na umieszczenie zespołu ogniw paliwowych opracowanego przez Nissana: płaski, bardzo kompaktowy moduł oferuje gęstość mocy na poziomie 2,5 kW/l, co jest znakomitym wynikiem w skali światowej. Najnowszy zespół ogniw paliwowych Nissana zastosowanych po raz pierwszy w 1996 roku kosztuje zaledwie jedną szóstą tego, co ich wersja z 2005 roku, ponieważ ilość metali szlachetnych ograniczono w nim do jednej czwartej.

TeRRA jest wyłącznie koncepcyjnym samochodem, ale sygnalizuje gotowość Nissana do uruchomienia masowej produkcji pojazdów z ogniwami paliwowymi, gdy tylko paliwo wodorowe stanie się powszechnie dostępne.

Leave A Comment