Obwoźne kino w Dacii Duster

Roving Digital Cinema (CNA) to niezwykłe przedsięwzięcie i pełni pasji ludzie, którzy na pokładzie siedmiu samochodów Dacia Duster przemierzają bezdroża Afryki, aby pokazywać ludziom filmy i przy okazji popularyzować idee dotyczące zdrowia, higieny czy szkolnictwa. Obwoźne kino to dla większości mieszkańców wiosek w Mali, Burkina Faso, Senegalu czy Nigrze pierwsze tego rodzaju doświadczenie w życiu.

Dacia Duster w Afryce

Dacia Duster w Afryce

Idea narodziła się w 2001 roku, gdy producent, Christian Lambert po realizacji zdjęć do filmu w Afryce zdał sobie sprawę, że większość lokalnych mieszkańców, którzy brali udział w tej przygodzie nie tylko nigdy nie zobaczy tego filmu, ale nigdy nie widziała filmu w ogóle. Wkrótce powstało stowarzyszenie CNA, które natychmiast rozpoczęło swoją misję. Zainteresowanie było ogromne – mówi Christian Lambert.

Szybko okazało się, że bez odpowiednich samochodów przemierzanie ponad 50.000 km rocznie po drogach Afryki jest niemożliwe. Zwróciliśmy się do Renault z propozycją finansowania siedmiu Dusterów dla naszego obwoźnego kina. Nie tylko dostaliśmy te auta, ale dodatkowo otrzymaliśmy niezwykle atrakcyjną ofertę na zakup dodatkowych – wspomina Lambert.

Obecnie Stowarzyszenie Roving Digital Cinema (c-n-a.org) posiada 11 mobilnych projektorów, na których zaprezentowano filmy już ponad 7 milionom mieszkańców Afryki.

Leave A Comment