Rosja-Uzbekistan – kolejny etap wyprawy Land Rovera Discovery

6 kwietnia 2012
Bez kategorii, Land Rover Nowości

Wyprawa milionowego Discovery przejechała przez Rosję, Kazachstan i dotarła do Uzbekistanu zaliczając jeden z trudniejszych, ale i najbardziej barwnych etapów. To wyjątkowa podróż Land Rovera Discovery, która ma na celu zebranie miliona funtów dla Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.


Land Rover Discovery na wyprawie

Land Rover Discovery na wyprawie

Land Rover Discovery na wyprawie

Land Rover Discovery na wyprawie

Po 15 dniach podróży i przejechaniu prawie 8000 kilometrów Wyprawa Discovery dotarła na kilka dni do Moskwy. Najbardziej wszechstronny model Land Rovera przemierza bowiem trasę z Birmingham do Pekinu, śladami wyprawy z 1955 roku. Dzięki temu jubileuszowy, milionowy egzemplarz Discovery udowadnia, że jako jeden z nielicznych samochodów, sprawdza się zarówno podczas jazdy w terenie, jak i na drogach utwardzonych.

W zwiedzaniu stolicy Rosji uczestnikom towarzyszył były tancerz słynnego Teatru Bolszoj – Andris Liepa. Milionowy Discovery przejechał przez Plac Czerwony, wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców, dojechał na Kreml oraz na dawne Wzgórza Leninowskie czyli jedną z najwyżej położonych części miasta. Znany, rosyjski tancerz zabrał także uczestników podróży do samego teatru Bolszoj.

„Dwadzieścia pięć lat temu, aby spotkać się z przedstawicielami Wyprawy Discovery musiałbym otrzymać specjalne zezwolenie od KGB. Dziś Rosja to zupełnie inny kraj” – podsumował Andris Liepa.

Jednak wspomnienia minionej epoki są ciągle żywe w rosyjskim społeczeństwie. Dowodem na to jest nietypowa, muzealna kolekcja radzieckich samochodów Michaiła Krasinetsa. Wyjątkowe zbiory, dzięki którym radziecka historia motoryzacji została ocalona od zapomnienia, znajdują się w okolicach miasta Tula, na południe od Moskwy.


Land Rover Discovery na wyprawie

Land Rover Discovery na wyprawie

Land Rover Discovery na wyprawie
 

Po etapie zwiedzania nastał czas relaksu i regeneracji sił przed najtrudniejszym etapem Wyprawy Discovery, czyli przejazdem przez kraje Azji Środkowej. Podróżnicy przekonali się o wyjątkowych właściwościach tradycyjnej rosyjskiej sauny zwanej banią. Gorąca para, potraktowanie brzozowymi witkami, a następnie schłodzenie się na śniegu to doskonała forma relaksu.

Po dawce ekstremalnej energii Wyprawa Discovery wybrała się w drogę do Wołgogradu, dawnego Stalingradu. Jest to miasto partnerskie angielskiego Coventry, które sąsiaduje z rodzinną miejscowością Land Rovera – Solihull. Uczestnicy podróży przekazali lokalnym władzom oficjalne pozdrowienia i wymieniono się pamiątkowymi proporczykami.

Następnie Wyprawa Discovery skierowała się ku granicy z Kazachstanem i Uzbekistanem, rozpoczynając najtrudniejszy etap podróży. Po przekroczeniu granicy dojechała do miasta Atyrau, a następnie kierując się w stronę Uzbekistanu, zamieniła gładki asfalt na twardą i pylistą drogę, na której samochody przejdą off-roadowy test.

Leave A Comment