Mercedes Style Coupe – stylowy koncept

Puls nowego pokolenia gwałtownie przyspiesza. Wraz z prezentacją Concept Style Coupé podczas targów Auto China w Pekinie, Mercedes-Benz wjeżdża w nowy wymiar ekskluzywnych coupé.


Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Czterodrzwiowe coupé to przedstawiciel zbuntowanego pokolenia – prowokacyjny, silny nonkonformista. Jego magnetyczne nadwozie z innowacyjnym przednim oświetleniem kryje turbodoładowaną, rzędową „czwórkę” o mocy 155 kW (211 KM) oraz napęd na cztery koła 4MATIC. Karoseria nowego modelu mierzy 463,7 cm długości, 189,1 cm szerokości i 139,8 cm wysokości.

– Wyrazisty design Concept Style Coupé emanuje mocą – podkreśla dr Dieter Zetsche, prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars. – Dzisiaj jasno definiujemy nasz kierunek. Oto model, z którym w przyszłości będą musiały zmierzyć się konkurencyjne coupé.


Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

– Niemal gotowy do produkcji Concept Style Coupé to prawdziwy trendsetter w segmencie ekskluzywnych aut – zauważa Gorden Wagener, szef designu Mercedes-Benz. – Jego zachwycające proporcje i płynna rzeźba najlepiej oddają nasz dynamiczny język projektowania.

Prowokacyjny i zdecydowany na zewnątrz

Wzajemna gra wypukłych i wklęsłych powierzchni nie pozostawia złudzeń – oto kolejny Mercedes-Benz. Lakier Alubeam tylko podkreśla wyrafinowaną rzeźbę karoserii. Śladem koncepcyjnej Klasy A, Concept Style Coupé zyskał diamentowy wlot powietrza, a jego spojrzenie przypomina oczy drapieżnego zwierzęcia. Innowacyjne przednie lampy w trybie gotowości świecą na czerwono, zaś po uruchomieniu kierunkowskazów ich diody rozbłyskają jedna po drugiej, jak melodia wygrywana na klawiszach fortepianu.


Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Profil Concept Style Coupé tworzą trzy zdecydowane pociągnięcia. Pierwsza z linii wyznacza płaszczyznę dachu, łącząc przednie i tylne błotniki, druga podkreśla umięśnione tylne nadkola, a ostatnia niczym spoiwo biegnie przez całą bryłę nadwozia. Odważny kształt bocznych lusterek i 21-calowych obręczy kół to znak, że styliści chętnie korzystali z wolności, jaką daje im kreślenie prototypu. Jak przystało na coupé, drzwi nie posiadają ram okiennych.

Duży, panoramiczny dach potęguje uczucie przestrzeni w kabinie. Awangardowe linie wieńczy forma tylnych świateł i ich metaliczno-czerwone wypełnienie oraz dwie podwójne końcówki wydechu, poszerzające optycznie tylną część nadwozia. W stylizacji tylnego dyfuzora po raz kolejny pojawia się diamentowy motyw, zaczerpnięty z przedniego wlotu powietrza.

Wysokie stężenie sportu wewnątrz

Otwarcie drzwi uwalnia ekspresję Concept Style Coupé. Kształt deski rozdzielczej przypomina rozciągnięte skrzydło, na całej szerokości naznaczone włóknem węglowym. Zegary zamknięto w dwóch osobnych, klasycznych tubach, otoczonych interaktywnymi pierścieniami, reagującymi na włączenie kierunkowskazu. Fala tworząca środkową konsolę została wzbogacona o panel sterowania wentylacją dla dwóch tylnych, osobnych foteli, oraz pojemny schowek. Mieszankę jasnoszarych i antracytowych okładzin ze skóry i alcantary przełamują pieczołowicie wykonane detale w kolorze krzykliwej zieleni. Po raz pierwszy, wszystkie elementy chromowane pokrywa anodowana powłoka, dotychczas spotykana w topowych czasomierzach.


Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Mercedes Style Coupe Concept

Cztery fotele ze zintegrowanymi zagłówkami znane są już z nowej Klasy A w wersji Sport. I zupełnie jak w koncepcyjnej Klasie A, kratki wentylacyjne w kształcie przypominającym silniki odrzutowe zmieniają swoją barwę w zależności od temperatury – od chłodnego błękitu do rozpalającej czerwieni.

Zawsze w sieci: system multimedialny

System COMAND Online i liczne aplikacje Mercedes-Benz, opracowane specjalnie z myślą o zastosowaniach w podróży, oraz możliwość korzystania z internetu podczas postoju – pasażerowie Concept Style Coupé nie muszą odrywać się od cyfrowej rzeczywistości.

Projektanci Mercedes-Benz głęboko wierzą, że przyszłość (nie tylko motoryzacji) należy do chmur obliczeniowych. Oprogramowanie aplikacji systemu COMAND Online nie jest przechowywane w pamięci komputera pojazdu, ale w bazie danych Daimler Vehicle Backend. Zalety? System może być aktualizowany zdalnie, bez konieczności wizyty na stacji serwisowej. Aplikacje są zawsze aktualne, niezależnie od dostępu do urządzeń elektronicznych i ścieżki projektowania pojazdu.

Sportowy duch naszych czasów: układ napędowy

Synteza dynamiki i wydajności to wizytówka silnika Concept Style Coupé. Czterocylindrową jednostkę uzbrojono w bezpośredni wtrysk paliwa, turbodoładowanie, udoskonalony system spalania z wielofazowymi wtryskiwaczami oraz wieloiskrowy zapłon.

2-litrowa jednostka benzynowa o mocy 155 kW (211 KM) za pośrednictwem siedmiostopniowej, zautomatyzowanej przekładni dwusprzęgłowej 7G-DCT i wydajnego napędu 4MATIC przekazuje siłę napędową do kół obu osi.

Leave A Comment