Nowa era w motoryzacji – Chevrolet Volt

19 marca 2012
Bez kategorii, Chevrolet Nowości

Dla osób interesujących się motoryzacją jednym z najważniejszych wydarzeń każdego kolejnego roku jest ogłoszenie wyników plebiscytu na samochód roku. W roku 2012 wynik konkursu był z pewnością zaskoczeniem dla wielu z nich, ale jednocześnie jest wyraźnym sygnałem, że w motoryzacji jesteśmy świadkami pewnego przełomu. Jego efektem jest przyznanie tytułu Samochodu Roku Chevroletovi Volt.


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Jeśli ktoś z Państwa jeszcze nie słyszał o Volcie – kilka słów wyjaśnienia. Został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Detroit w 2007 roku, a już w 2010 pojawił się w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Jest to model (konstrukcyjnie bliźniak Opla Ampera), który producent reklamował jako samochód elektryczny o zasięgu 600 km, wprost niewyobrażalnym w porównaniu do znanych dotychczas aut tego typu.

Rewolucyjnym jest podejście do napędu Volta, który nie jest znaną dotychczas hybrydą motoru benzynowego i silnika elektrycznego, które w zależności od prędkości i warunków drogowych napędzają pojazd wspólnie lub pojedynczo (elektryczny lub spalinowy).


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Volt jest inny – moc 150 KM przekazywana na koła zawsze generowana jest przez silnik elektryczny. Energię do działania pobiera on przede wszystkim z bardzo nowoczesnego akumulatora litowo-jonowego, który ładowany z gniazdka elektrycznego pozwala na pokonanie około 80 km bez jakiejkolwiek emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W tym momencie, gdy akumulator jest pusty załącza się silnik spalinowy o pojemności 1.4 litra i mocy około 70 KM, który jest wysokowydajnym generatorem energii. To on staje się źródłem zasilania silnika elektrycznego. Auto jest w stanie przejechać w ten sposób kolejne setki kilometrów (ponad 500), więc kierowca nie musi martwić się, że nie da rady wrócić do domu i wetknąć wtyczki do gniazda. Po 4 godzinach ponownie akumulator będzie w pełni naładowany a auto gotowe do dalszej jazdy. Bateria o pojemności 16 kWh pracuje w optymalnych warunkach aby wydłużyć maksymalnie jej żywotność, jest odpowiednio ogrzewana lub chłodzona cieczą w zależności od temperatury zewnętrznej.


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Okazuje się, że jest to w pełni funkcjonalne auto, które pozbawiono wady towarzyszącej dotychczasowym samochodom elektrycznym – niewielkiego zasięgu.

O przydatności Volta w codziennym użytkowaniu świadczy także jego wygląd, wyposażenie i poziom bezpieczeństwa jaki oferuje pasażerom. Jest to 4-osobowy pojazd o wyglądzie nieco bardziej futurystycznym od np. Cruze, ale nie na tyle, żeby wzbudzać sensację na drogach niczym statek kosmiczny. Osiągi Volta są bardzo dobre, przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 9 sekund, prędkość maksymalna to 161 km/h.


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Zachowanie auta na drodze zależne jest od wybranego trybu pracy. Tryb Normalny zapewnia najekonomiczniejszą jazdę i jest najczęściej używany, w trybie Sport możemy liczyć na lepszą dynamikę, tryb Góry optymalizuje wykorzystanie mocy w celu pokonywania stromych wzniesień a tryb Hold, opracowany specjalnie na rynek europejski umożliwia zachowanie energii akumulatora na poruszanie się po obszarach o ograniczonej emisji spalin (np. centra dużych miast).


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Podróżowanie przebiega w dość komfortowych warunkach. Miejsca jest pod dostatkiem, pasażerowie siedzą w fotelach pokrytych skórzaną tapicerką, zaawansowany multimedialny system z 7-calowym monitorem, dyskiem twardym i łącznością Bluetooth pieści ich uszy za pośrednictwem głośników i subwoofera Bose, a automatyczna klimatyzacja optymalizuje temperaturę i wilgotność w kabinie.


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Volt jest bardzo bezpiecznym autem. Super-wytrzymała konstrukcja stalowa, komplet poduszek powietrznych i kurtyn, systemy elektroniczne stabilizujące tor jazdy oraz bardzo skuteczne hamulce elektrohydrauliczne pomagają unikać kolizji oraz minimalizować ich ewentualne skutki. Chevrolet zadbał także o pieszych instalując system ostrzegania ich, co jest ważne w przypadku bardzo cichych aut elektrycznych. Musimy się już przyzwyczajać do coraz większej ich liczby na drogach. Czy w Polsce szybko upowszechnią się ekologiczne samochody elektryczne? Z pewnością zajmie to nieco więcej czasu niż w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej ale jest nieuchronne. Na razie tego typu pojazdy są stosunkowo drogie w zakupie, ale wraz z rozwojem technologii ceny powinny spadać. Jeśli w ślad za ofertą producentów pójdą także przepisy wprowadzające np. ulgi podatkowe dla ekologicznych kierowców rewolucja stanie się faktem także u nas. Mnie osobiście będzie brakowało jedynie dźwięku pracującego pod maską silnika, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby np. z głośnika generował się rasowy gang amerykańskiej „widlastej ósemki”. Pożyjemy, zobaczymy…


Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

Artur Mierzejewski

Leave A Comment