Alfa Romeo Disco Volante – reinterpretacja

20 marca 2012

Pamiętacie starą już Alfę Romeo C52? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi „nie” to się wcale nie zdziwię, gdyż auto pochodzi z 1952 roku, a 90% społeczeństwa dawno o nim zapomniało. Istnieją jednak na świecie ludzie, którzy uwielbiają nadawać motoryzacyjnym staruszkom dawnego blasku i rozkoszują się każdym, nawet mikroskopijnym przetłoczeniem karoserii. Przypisujemy im miano inżynierów pracujących w zakładzie Alfy Romeo, podczas gdy oni podarowali nam w Genewie fragment samochodowej historii, reinterpretację klasyka, po prostu Disco Volante.


Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Tytułowego bohatera zbudowano na bazie modelu 8C Competizione, który jest uosobieniem piękna, seksu oraz czystej agresji. Zagłębiając się w dalsze konotacje stylistyczne napotkamy z pewnością wyraźną myśl – „opisywane Volante to kwintesencja stylu”.

Wyeksponowane nadkola, ciekawie poprowadzone załamania i sporych rozmiarów felgi to tylko część odradzających się wspomnień. Fanów marki urzeknie wyraźny trójkąt z logo producenta wkomponowany w przedni zderzak, agresywne lampy frontowe czy też wreszcie dynamicznie zaakcentowany „kuper” dopełniający włoskie dzieło. Owszem – niektórzy mimowolnie rzucą, że ten projekt jest istnym dziwadłem, totalnym wybrykiem kiepskiego inżyniera lub ukrytą marą, ale szczerze powiedziawszy to same zalety.


Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Pociągnięte różdżką życia nadwozie skrywa ośmiocylindrowy silnik o pojemności 4.7-litra, który legitymuje się mocą 450 KM i 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Koncern co prawda nie ujawnił dokładnych osiągów prezentowanego Volante, ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Wystarczy informacja, że jednostkę połączono z 6-stopniową skrzynią automatyczną, napędem na tylną oś, a także mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu i już wiadomo, że czerwona Alfa należy do grona pojazdów wyjątkowych.


Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Alfa Romeo Disco Volante

Trudno jest oceniać samochody, które niegdyś uchodziły za ikony motoryzacji, a współcześnie przypominają wanienkę z czterema kołami. Fakt faktem opisywane Disco Volante powinniśmy rozpatrywać zwłaszcza w kategoriach designerskich. Reinterpretacje starych aut posiadają zazwyczaj najnowszą technologię upakowaną w możliwie specyficznej karoserii, ale to nie jest dla Was żadna nowość. Malkontenci podsumują niniejszy artykuł krótko: „Niepotrzebny badziew”, ale spróbujcie zejść do piwnicy, odkopać stary modelik z dzieciństwa i go skleić. Zakładam, że nie nazwiecie go już bezsensownym kawałkiem plastiku …

Patryk Rudnicki

Leave A Comment