Saab zostanie wykupiony przez BMW?

27 lutego 2012
Bez kategorii, Nowości Saab

W internecie zawrzało po tym, jak syndyk masy upadłościowej powiedział na konferencji, iż „firma z Monachium” jest zainteresowana zakupem pozostałości po Saabie. Wszyscy doskonale wiedzą, że chodzi o BMW.


Niemiecki producent jest jedną z 6-7 firm zainteresowanych przejęciem majątku po Saabie. Saab United donosi, iż cena nie jest priorytetem. Saab to nie tylko technologia, fabryki i ponad 70 lat historii, ale również ludzie. Firma, która przejmie schedę po szwedzkim producencie ma przedstawić plan, który będzie odpowiadał zarówno bankom, firmie, jak i zatrudnionym.

Samochody BMW budzą różne skojarzenia. Jedni je kochają, drudzy wręcz nienawidzą. Jednak niezależnie od podejścia emocjonalnego, BMW jako firmie nie można zarzucić jednej kwestii – braku operatywności. Monachijski gigant od lat jest doskonale zarządzany, a kolejne inwestycje w markę MINI i Rolls-Royce potwierdziły, że Niemcy potrafią wydobyć z przejmowanych firm to, co najlepsze, jednocześnie znajdując zupełnie nową drogą dla ich rozwoju.

Fani Saaba mogliby spodziewać się samochodów, które przy zachowaniu swojej indywidualności, zyskałyby niezawodność i nowoczesną technologię. Systemy infotainment, rozwiązania napędów, innowacyjne silniki Diesla – wszystkie te elementy z pewnością pomogłyby wskrzesić legendę Saaba.

Z kolei dla BMW inwestycja w szwedzką markę może stać się prawdziwą okazją. Cena, którą przyjdzie zapłacić będzie relatywnie niska w stosunku do realnej wartości Saaba. Jeśli dojdzie do transakcji to BMW kupi przecież wszystkie ogniwa firmy, pozwalające na projektowanie, produkcję i sprzedaż samochodów. Dodatkowo BMW uzyskałoby dostęp do przednionapędowych platform. Saab w przeciwieństwie do BMW może również zwrócić uwagę wyedukowanych przedstawicieli klasy średniej wyższej. Oznacza to możliwość poszerzenia rynku.

Saab z pewnością zasługuje na dalszy rozwój, z kolei BMW wydaje się godnym zaufania partnerem. Pytanie: Czy dojdzie do transakcji, która zwróci motoryzacji jedną z jej legend?

Saab / MT

Leave A Comment