Ford Tourneo Custom Concept – luksusowy autobus

28 lutego 2012
Bez kategorii, Ford Genewa 2012 Nowości

Korzystanie z komunikacji miejskiej to dla niektórych chleb powszedni. Zamiast w ciepłym samochodzie wyścielonym skórą trzeba zająć miejsce na mało wygodnych fotelach autobusowych i „rozkoszować” się szarpaną jazdą z trzaskiem zamykanych drzwi. Jednym słowem – nic przyjemnego. Pewnie wielu z Was miało z kolei kiedyś możliwość skorzystania z firmy przewozowej, która używała do transportu ludzi wszelkiej maści busów. Pomyślcie ile by zyskały na tym interesie korporacje, gdyby zamiast Crafterów jeździły Fordy Tourneo, takie jak bohater niniejszego artykułu.

Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus

Prezentowany samochód to dopiero concept, który będzie święcił swoją oficjalną premierę na wystawie w Genewie, ale szczerze mówiąc śmiało mógłby zagościć na rynku w niezmienionej formie. Oprócz typowo pudełkowatego nadwozia, auto odznacza się sporą ilością przetłoczeń, pionowymi tylnymi lampami, 18-calowymi felgami oraz dynamicznie stylizowanym frontem, który nadaje mu więcej agresywnego sznytu. Co prawda o jakimkolwiek sporcie nie może być tutaj mowy, ale przynajmniej opisywany Ford nie posiada aparycji zimnego i bezpłciowego Jelcza, których u nas w Polsce jest jak na razie pod dostatkiem.

Dla klientów powinien być jednak najważniejszy środek tytułowego bohatera, a pod tym względem Tourneo nie ma się czego wstydzić. 8-osobowa kabina przyjmie uczestników kursu luksusowymi oraz wygodnymi fotelami pokrytymi skórą, niezłą przestronnością, a także bogatym wyposażeniem. Najgorzej ma chyba kierowca, który będzie zmuszony współpracować z kontrowersyjnie wystylizowaną deską rozdzielczą. Co prawda umieszczona zaraz przy kierownicy skrzynia biegów, czytelne i spore zegary są jej dużymi atutami, ale ogólny wygląd przypomina raczej poskładaną z klocków konstrukcję dwulatka niż wykwalifikowanych inżynierów.

Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus Ford Tourneo Custom Concept - luksusowy autobus  

Pod maską tytułowego auta znalazł swoje miejsce 2.2-litrowy diesel o mocy 155 KM, który napędza przednie koła, ale w ofercie mają się również znaleźć słabsze warianty legitymujące się powerem 100 bądź 125 rączych koników. Biorąc pod uwagę komplet pasażerów na pokładzie, firma przewozowa powinna raczej zainwestować w opcję numer jeden tym bardziej, że ma być również dostępna wersja przedłużona. Wszystkie wymienione motory będą zestawione z 6-stopniową skrzynią manualną i systemem Start-Stop.

Czy Ford Tourneo Custom to dobra propozycja na rozkręcenie biznesu przewozowego? Trzeba przyznać, że klienci byliby pewnie usatysfakcjonowani warunkami podróży, a „dymiące głowy” mogłyby podwyższyć cenę usługi, jednak dalej pojawiają się już pewne kłopoty. Po pierwsze koszt takiego samochodu nie byłby zapewne atrakcyjny, a po drugie każda brudna plama na jasnej skórzanej tapicerce wysłałaby finalnie poważanych szefów do ciemnego grobu …, lub po prostu szpitalnego łóżka.

Patryk Rudnicki

Leave A Comment