Diesel coraz mniej poszukiwany – raport rynku

3 lutego 2012
Bez kategorii, Publikacje

Rynek samochodów używanych błyskawicznie zareagował na rekordowo wysokie ceny oleju napędowego. Analiza ogłoszeń serwisu otoMoto.autowizja.pl wyraźnie pokazuje, że coraz mniej osób szuka samochodów z silnikiem Diesla.

Rynek pozbywa się Diesli

Ceny paliw rosną w dawno niespotykanym tempie. Podwyżki dotknęły szczególnie mocno kierowców aut napędzanych olejem napędowym, którego cena w ciągu roku wzrosła o prawie 20%, z poziomu 5 do niemal 6 zł za litr.


Udział samochodów z silnikami Diesla
wśród wszystkich ogłoszeń na otoMoto
w 2011 roku.

Jak ta zmiana przełożyła się na rynek samochodów używanych, komentuje Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych grupy Allegro, w tym serwisu otoMoto.pl.

„Typową reakcją rynku jest zwiększona podaż pojazdów, na które popyt może zacząć spadać. W lipcu 2011 samochody z silnikami Diesla stanowiły 49% wszystkich ogłoszeń, pod koniec grudnia już 52%. Sprzedający obawiają się, że takie auta będzie w przyszłości trudniej sprzedać, stąd wzrost ilości tego rodzaju ofert” – mówi Świć.

Mniej osób szuka samochodów „na ropę”

Podczas, gdy samochody z silnikami wysokoprężnymi stanowią coraz większy udział wszystkich ogłoszeń na otoMoto, coraz mniej osób szuka takich aut. Ten trend ilustrują statystyki z zeszłego roku, pokazujące ile osób zaznaczyło opcję wyświetlania wyłącznie oferty tzw. „Diesli”.


Udział wyszukiwania ogłoszeń „Diesli”
wśród wszystkich zapytań na otoMoto
w 2011 roku.

Od stycznia do września wskaźniki wyszukiwania aut zasilanych olejem napędowym utrzymywały się na podobnym poziomie wynoszącym około 37%. Od września do grudnia 2011 widać wyraźny spadek zainteresowania tymi pojazdami: z 38 na 28%.

„W ostatnich latach wielu kierowców wybierało auta z silnikami Diesla licząc na niskie koszty eksploatacji. Gdy pod koniec zeszłego roku cena oleju napędowego biła kolejne rekordy i to jeszcze przed wprowadzeniem wyższej akcyzy na to paliwo, zainteresowanie samochodami typu TDI, dCi i wieloma podobnymi było najniższe od ponad roku” – podsumowuje Marcin Świć.

„Diesel” trzyma cenę

Udział wyszukiwania ogłoszeń „Diesli”
wśród wszystkich zapytań na otoMoto
w 2011 roku.

Mimo, że w ciągu ostatniego kwartału zainteresowanie „Dieslami” spada, wartość tych aut utrzymuje się na wysokim poziomie. W ciągu roku znacznie bardziej staniały samochody benzynowe. We wrześniu 2011 roku nastąpił gwałtowny spadek średniej ceny samochodów zasilanych LPG: w ciągu 30 dni pikowała ona z 25 do 10 tys. zł.

„Mimo tych danych, wciąż jest jeszcze za wcześnie, by kategorycznie stwierdzić, że „Diesle” nie staniały. Olej napędowy nadal drożeje, więc ich średnia wartość może jeszcze spaść w ciągu dwóch-trzech najbliższych miesięcy. Znaczny spadek średnich cen samochodów na gaz nie oznacza, że tanieją poszczególne modele. Ponieważ w ubiegłym roku benzyna także bardzo podrożała, zaczęto montować instalacje LPG do starszych samochodów, co przełożyło się na wysyp tańszych ofert” – komentuje Marcin Świć.

Leave A Comment