Nissan e-NV200 – zapowiedź małego vana z zerową emisją

11 stycznia 2012

Światowy debiut zaawansowanego pojazdu elektrycznego opartego na uznanym Nissanie NV200 na Północnoamerykańskim Salonie Motoryzacyjnym w 2012 roku. Innowacyjny Nissan e‑NV200 Concept zaprezentowany po raz pierwszy na świecie na NAIAS 2012 to kolejny dowód na pozycję lidera zajmowaną przez markę Nissan w zeroemisyjnej branży motoryzacyjnej.

Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją

Pojazd oparty na wielofunkcyjnym modelu Nissan NV200 to zapowiedź nieodległej wersji produkcyjnej w pełni elektrycznego auta dla drobnych przedsiębiorców lub rodzin, charakteryzującego przestronnym wnętrzem i pozostawiającego minimalny ślad węglowy w środowisku.

„Nissan e-NV200 Concept, który nie zużywa benzyny, nie ma układu wydechowego ani nie emituje spalin to pojazd umożliwiający wygodne podróżowanie w ciszy, w dużym, uniwersalnym i funkcjonalnym wnętrzu, przy kompaktowych wymiarach zewnętrznych nadwozia” – powiedział Hideto Murakami, wiceprezes Nissan Motor Co., Ltd. „Model, który może zmienić reguły gry w swoim segmencie, jest wyposażony w akumulatory zapewniające podobny zasięg, jakim dysponuje Nissan LEAF przy ładowności i przestrzeni ładunkowej porównywalnej obecnym modelem NV200. Wersja produkcyjna tego samochodu będzie kierowana głównie do właścicieli firm, ale także do prywatnych użytkowników i rodzin w głównych regionach światowego rynku”.

Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją

Jako model opracowany z myślą o masowej produkcji Nissan e-NV200 Concept będzie także tańszy eksploatacji w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w silniki spalinowe.

„Pojazd taki jak Nissan e-NV200 Concept zdynamizuje współczesny rynek kompaktowych furgonów na kilka sposobów – przyczyni się do poprawy jakości życia w miastach oraz będzie atrakcyjnym środkiem transportu, w który zechcą zainwestować zarówno duzi, jak i drobni przedsiębiorcy” – dodał Murakami.

Funkcjonalność NV200, wizerunek pojazdu elektrycznego

Nadwozie Nissana e-NV200 Concept oparto na produkcyjnej wersji Nissana NV200, ale nie zabrakło w nim wyraźnych nawiązań do estetyki przełomowego elektrycznego Nissana LEAF. Uniwersalny i entuzjastycznie przyjęty lekki pojazd dostawczy Nissan NV200 zdobył tytuł Międzynarodowego Vana Roku 2012 oraz nagrodę Universal za wzornictwo przyznaną w 2011 roku przez Universal Design GmbH – organizację promującą konwergencję we wzornictwie oraz rosnące znaczenie potrzeb klientów. W Chinach NV200 został wyróżniony tytułem Vana Roku 2010 w kategorii modeli opartych na konstrukcji samochodu osobowego, zaś w Japonii jest on liderem segmentu z bogatą ofertą wersji, wśród których jest też taksówka.

Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją Nissan e-NV200 - zapowiedź małego vana z zerową emisją    

Elektryczny wizerunek Nissana e-NV200 Concept zaznacza się już w przedniej części nadwozia. Dominującym elementem na szerokiej masce jest duża, umieszczona centralnie klapka gniazda ładowania. Inne charakterystyczne elementy to emblemat Nissana z niebieskimi akcentami i opływowe reflektory z diodami świecącymi. Sylwetkę samochodu podkreślają zdecydowane kontury wyznaczające granice szerokich płaszczyzn. Duża szyba czołowa wraz z mocno przeszklonym tyłem nadwozia i parą okien dachowych o dużej powierzchni gwarantują wrażenie przestronności i otwartości wnętrza. Specjalny kolor nadwozia nawiązuje do błękitu Aqua Blue, który w Nissanie LEAF symbolizuje przyjazny dla środowiska napęd pojazdu.

W kabinie Nissana e-NV200 Concept nietrudno zorientować się, że to nowoczesny pojazd elektryczny Nissana, o czym świadczą charakterystyczne wskaźniki, niebieskie akcenty i jasna kolorystyka, harmonizująca z charakterem wnętrza podporządkowanym funkcjonalności. Nissan e-NV200 Concept jest wyposażony w zaawansowany system telematyczny i płaski wyświetlacz w środkowej części deski rozdzielczej, który pod względem funkcjonalności i obsługi przypomina tablet.

„Nissan e-NV200 Concept wyróżnia się połączeniem kultowego wizerunku pojazdu elektrycznego, którego pionierem był Nissan LEAF z nowoczesną, aktywną i funkcjonalną sylwetką samochodu dostawczego” – powiedział Murakami. „W środku kierowca ma do dyspozycji ergonomiczny i wygodny kokpit, stanowiący prosty w obsłudze interfejs pojazdu elektrycznego”.

Zeroemisyjny napęd

Podstawowe elementy układu napędowego Nissana e-NV200 Concept pochodzą z innowacyjnego Nissana LEAF. Cichy, zeroemisyjny i elastyczny silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i moment obrotowy 280 Nm. Energii dostarcza litowo-jonowy akumulator zbudowany z 48 kompaktowych modułów. Inaczej niż w tradycyjnym silniku spalinowym 100% momentu obrotowego jest dostępne już od chwili uruchomienia silnika elektrycznego, dzięki czemu układ napędowy samochodu zapewnia znakomite przyspieszenie oraz wysoki komfort prowadzenia.

Podobnie jak Nissan LEAF również e‑NV200 Concept jest bardzo elastyczny, a jazda nim sprawia nie mniej przyjemności niż podróżowanie za kierownicą tradycyjnego samochodu z silnikiem benzynowym. Nissan e-NV200 Concept – tak samo, jak LEAF – jest niezwykle oszczędnym pojazdem, co ma szczególne znaczenie dla firm eksploatujących samochody dostawcze.

Trwają testy w realistycznych warunkach…

W czasie, kiedy na salonie motoryzacyjnym debiutuje Nissan e-NV200 Concept trwają testy prototypów zbudowanych na bazie modelu NV200, przeprowadzane w celu uzyskania informacji zwrotnej od firm kurierskich oraz przedsiębiorstw reprezentujących inne branże na rynkach w różnych częściach świata. Pierwsze próby zrealizowano latem 2011 we współpracy z japońską pocztą, która korzystała z takiego pojazdu obsługując dostarczanie i odbiór przesyłek w Jokohamie. Kolejne testy rozpoczęły się w zeszłym miesiącu w Londynie we współpracy z FedEx. Opinie użytkowników pomogą Nissanowi dopracować charakterystykę akumulatorów przyszłych pojazdów dostawczych pod kątem oczekiwań klientów.

Nissan nowojorską „Taksówką przyszłości”

Jako produkt w pełni globalny Nissan NV200 jest produkowany w Japonii, Europie i Chinach, i sprzedawany obecnie w 40 krajach. W przyszłości firma planuje wprowadzenie go do swojej oferty w Ameryce Północnej i Indiach. Niewątpliwie najsilniej zaznaczy on swoją obecność pod koniec 2013 roku, kiedy pomalowane na żółto taksówki Nissan NV200 zaczną obsługiwać około 600 000 pasażerów dziennie w Nowym Jorku.

Nissan NV200 Taxi pokonał kilku konkurentów reprezentujących globalne marki, oferując połączenie kompaktowego nadwozia z maksymalną przestronnością wnętrza. Zwycięzca konkursu na „Taksówkę przyszłości” powstał z wykorzystaniem opinii setek właścicieli i kierowców taksówek oraz tysięcy pasażerów, którzy zgłaszali swoje pomysły i potrzeby zespołowi złożonemu z projektantów i konstruktorów Nissana.

We wnętrzu przyszłego Nissana NV200 Taxi przewidziano sporo miejsca na bagaż dla czterech pasażerów. Przesuwane drzwi wraz ze stopniem i uchwytami ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. W układzie ogrzewania i klimatyzacji z panelem sterowania dostępnym dla pasażerów tylnych siedzeń zastosowano filtr polifenolowy poprawiający jakość powietrza w kabinie, zaś specjalne materiały użyte do wykończenia wnętrza oraz przepuszczalna, bakteriobójcza, łatwa do utrzymania w czystości i ekologiczna tapicerka siedzeń gwarantują świeży i przyjemny zapach.

źródło: NE

Leave A Comment