Subaru BRZ – brat bliźniak

Kiedyś usłyszałem stwierdzenie, że posiadanie w domu bliźniaków to podwójny problem. Trudno się z tym właściwie nie zgodzić, bo już jedno dziecko ma pewne wymagania, potrzeby i zachcianki, a tutaj rodzice są zmuszeni liczyć wszystko razy dwa. Jak to zwykle bywa jednojajowi bracia noszą taką samą garderobę, bawią się identycznymi zabawkami oraz pragną chodzić w te same miejsca, a jak to się przekłada na motoryzację? Czy w świecie czterech kółek jest miejsce na dwa z pozoru kompletnie nieróżniące się od siebie samochody?

Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak

Najwyraźniej tak, a dowodem na to jest debiutujący na salonie w Tokio model BRZ czyli efekt współpracy japońskich koncernów Subaru i Toyoty. W tym przypadku wypadałoby zadać tylko jedno pytanie: co się zmieniło w porównaniu z coupe oznaczonym jako GT 86?

Otóż na pierwszy rzut oka niewiele, ale po zagłębieniu się nieco w szczegóły można dostrzec pewne różnice. Tytułowy bohater otrzymał mianowicie nowe klosze tylnych lamp, przeprojektowany dyfuzor i przedni zderzak z innymi wlotami powietrza, a także nowe wzory felg. Pod względem designu reszta została nienaruszona, więc auto zachowało swoje wymiary oraz zwartą i stosunkowo agresywną linię nadwozia, która jak najbardziej może przypaść do gustu fanom sportowych wozów.

Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak

Podobny stan rzeczy mamy we wnętrzu opisywanego Subaru. Zasiadając na dobrze wyprofilowanych fotelach, kierowca od razu poczuje oszczędny i dosyć toporny charakter deski rozdzielczej wyraźnie wskazujący na to w jakim samochodzie obecnie się znajduje. Spragniony wrażeń klient nie odnajdzie również pod maską żadnych modyfikacji.

Model BRZ napędzany jest zatem 2-litrowym Bokserem o mocy 200 KM i 205 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wspomnianą czterocylindrową jednostkę połączoną z napędem na tylne koła (i dyferencjałem o ograniczonym poślizgu) będzie można zestawić z 6-biegowym manualem lub skrzynią automatyczną o takiej samej liczbie przełożeń.

Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak Subaru BRZ - brat bliźniak  

Choć rodzice nigdy nie chcą się przyznać do tego, że któregoś z bliźniaków nieco faworyzują, to tak w rzeczywistości właśnie jest. Efekt małżeństwa dwóch koncernów oraz współpracy o roboczej nazwie „Toyobaru” jest dosyć lekki (1220 kg), atrakcyjny i dopiero co przyszedł na pełen pułapek motoryzacyjny świat. Mimo, że obydwaj bliźniacy są do siebie uderzająco podobni, to noszą na masce zupełnie inne znaczki, które świadczą o ich pierwotnej przynależności. Niech Was nie zmyli taki sam motor pod maską czy też kształt karoserii, bo za jakiś czas każdy z tych dwóch aut będzie oceniany osobno, a za ich kółkiem zasiądą pewnie diametralnie różne osoby (i niewykluczone, że będą to kobiety) …

źródło: wł / Patryk Rudnicki

Leave A Comment