Saab ostatecznie kończy działalność

19 grudnia 2011
Bez kategorii, Nowości Saab

Po okresie wzlotów i upadków Saab ostatecznie zakończy funkcjonowanie. Swedish Automobile, właściciel marki, złożył w poniedziałek wniosek o ogłoszenie bankructwa. Od kilkunastu miesięcy Saab próbował podnieść się z łopatek. Firma zawierała umowy z zewnętrznymi dostawcami, którzy chętnie dzieli się technologią i roztaczała wizję nowych modeli.


Ich wprowadzenie miało pozwolić na zwiększenie sprzedaży i uzyskanie rentowności. Niestety ostatnia nadzieja Saaba, chiński Youngman, ostatecznie wycofała się z rozmów. Powodem była postawa GM. Koncern nie chciał oddać Chińczykom części swoich technologii, które funkcjonują w zakładach Saaba.

Sugeruje się, że Youngman był gotów zapłacić 100 mln euro. Saab w rękach Chińczyków miał się stać pełnoprawną marką segmentu premium, która poszerzy swoją gamę o modele 9-1, 9-6X i 9-7.

Aktualnie 3700 pracowników szwedzkiej firmy najprawdopodobniej straci pracę. Od kwietnia zakłady, w których pracowali nie funkcjonują. Firma ma też zobowiązania w stosunku do podwykonawców i dostawców podzespołów i części.

źródło: MA / Moto Target

Leave A Comment