Półtora miliona egzemplarzy Octavii II

19 grudnia 2011
Bez kategorii, Nowości Skoda

13 grudnia bramy macierzystej fabryki marki w Mladá Boleslav opuścił półtoramilionowy egzemplarz modelu Octavia II generacji, produkowanego od wiosny 2004 roku i oznaczanego wewnętrznie jako A5.

Półtora miliona egzemplarzy Octavii II Półtora miliona egzemplarzy Octavii II Półtora miliona egzemplarzy Octavii II Półtora miliona egzemplarzy Octavii II

Jubileuszowym egzemplarzem było białe kombi w wersji 1.6TDI CR DPF Greenline. Octavia A5 produkowana jest nie tylko w wymienionym zakładzie. Model ten wytwarza się, ewentualnie montuje w filii we Vrchlabí oraz w fabrykach w Rosji, Indiach, Kazachstanie, Bośni i Hercegowinie, na Ukrainie i w Chinach. Egzemplarze pochodzące z Chin nie są jednak ujęte w jubileuszowej liczbie.

ŠKODA Octavia A5 jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie modelem z aktualnej gamy produktowej marki. Wykorzystuje najświeższe koncernowe technologie, takie jak silniki TSI, napęd obu osi ze sprzęgłem Haldex 4. generacji, aktywne zagłówki WOKS (Whiplash Optimierte KopfStützen), zautomatyzowane skrzynie DSG czy wreszcie najnowsze opracowania systemów łączności, nawigacji oraz zabezpieczeń antykradzieżowych.

Octavia jest też pierwszym modelem marki z opracowaną odmianą wykorzystującą w pełni napęd elektryczny. W planach rozwoju czeskiego producenta model ten odgrywa bowiem bardzo ważną rolę dla dalszego rozwoju tego typu mobilności.

Inżynierowie ŠKODY opracowali niedawno pierwszą, opartą wyłącznie na elektrycznych układach Octavię Green E Line. W ciągu najbliższych kilku tygodni na czeskich drogach rozpocznie się testowanie próbnych jedenastu pojazdów tej linii.

„Przez ostatnie 15 lat Octavia stała się prawdziwym sercem ŠKODY. Kwintesencją naszego hasła „Simply Clever”, pojazdem przestronnym, praktycznym, rodzinnym i niedrogim.” – powiedział Michael Oeljeklaus, członek zarządu ŠKODA, odpowiedzialny za produkcję i logistykę. „Model ten odegrał znaczącą rolę w rozwoju naszej firmy od lat 90. Jego druga generacja to był kolejny wielki krok naprzód. Liczba wyprodukowanych 1,5 miliona Octavii II pokazuje, jak wielki odnieśliśmy sukces.” – dodał Oeljeklaus. Podkreślił do tego, że w opracowanej strategii rozwoju koncernu, model Octavia pełnić będzie jedną z kluczowych ról.

źródło: SPR

Leave A Comment